Islandia: spodziewamy się erupcji wulkanu Bardarbunga

Islandzki wulkan Bardarbunga może wkrótce wybuchnąć. Jest większy od wulkanu Eyjafjallajökull, który sparaliżował ruch lotniczy nad Europą. Od soboty w rejonie wulkanu pojawiło się już prawie 3 tys. trzęsień ziemi. Eksperci ostrzegają, że jeśli dojdzie do erupcji, pojawią się rozległe powodzie, a chmura pyłu może zakłócić transport lotniczy.

Od soboty rano w rejonie lodowca Vatnajökull trzęsie się ziemia. Odnotowano już ponad 2,8 tys. wstrząsów. Większość z nich jest słaba, nie przekracza 2 w skali Richtera, ale pojawiło się kilka trzęsień 3 stopnia i jedno, które oceniono na 4,5 w skali Richtera.

– To największe trzęsienie ziemi, które pojawiło się w tym rejonie od 1996 roku. Jest więc wiele powodów, które mogą zwiastować nadejście wybuchu – powiedziała Kristin Jonsdottir, sejsmolog.

Islandia wulkan Bardarbunga wybuchnie

Ostrzeżenie przed wulkanem

Taka wysoka aktywność spowodowana jest krążeniem magmy. Mimo że jeszcze nie jest ona widoczna, sejsmolodzy wiedzą, że znajduje się ona około 3-7 km pod powierzchnią lodowca i związana jest z aktywnym wulkanem Bárðarbunga. Istnieje ryzyko, że wkrótce dojdzie do erupcji. Dlatego ogłoszono pomarańczowy alarm, który oznacza czwarty stopień zagrożenia w pięciostopniowej skali.

– Ryzyko pojawienia się wybuchu wynosi fifty-fifty – przyznał w rozmowie ze szwedzką gazetą „Dagens Nyheter” Reynir Boedvarsson, sejsmolog z Instytutu Geologicznego przy Uniwersytecie w Uppsali.

Islandia wulkan Bardarbunga wybuchnie

Możliwe powodzie i paraliż lotów

Jednak największym zmartwieniem dla Islandczyków jest zagrożenie powodzią. Jeśli dojdzie do wybuchu, roztopi się część lodowca, a woda spłynie w dół doliny, do zaludnionych rejonów. Mieszkańcy wyspy porównują to zagrożenie do sytuacji z 1996 roku, kiedy w wyniku wybuchu zniszczona została m.in. część drogi krajowej.

Prócz powodzi problemem stałaby się też potężna chmura popiołów, która mogłaby zakłócić ruch lotniczy. Tak było w 2010 roku po wybuchu wulkanu Eyjafjallajökull.

Mapa wulkanów na IslandiiMapa wulkanów na Islandii

Źródło: visir.is, dn.se Autor: kt/rp

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Islandia: spodziewamy się erupcji wulkanu Bardarbunga”

  1. Mieszkam w 80 km. od niego. Ale na razie wstrząsy nie są odczuwalne.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.