Islandia: zrobili odwiert w serce wulkanu, by pozyskiwać energię geotermalną

Korzystanie z energii geotermalnej nie jest niczym nowym, ale Islandczycy właśnie przenieśli je na nowym poziom, wwiercając się na głębokość 5 kilometrów, do samego serca wulkanu, gdzie woda występuje w stanie nadkrytycznym.

Islandia jest jedynym państwem na świecie, które eksploatuje tylko odnawialne źródła energii. Mieszkańcy wyspy korzystają między innymi z bogatych zasobów energii geotermalnej – na Islandii działa już pięć większych elektrowni geotermalnych, które dostarczają krajowi 25 procent jego energii elektrycznej, a teraz powstaje kolejna.

Islandczycy wwiercili się niemal na 5 kilometrów do serca wulkanu, aby dostać się do ogromnego ciepła uwięzionego w środku. Nowa elektrownia geotermalna, zlokalizowana na półwyspie Reykjanes, została nazwana na cześć nordyckiego boga burzy i piorunów – Thora.

Wwiercenie się na głębokość 5 kilometrów do wnętrza wulkanu nie było małym przedsięwzięciem. Prace nad tym bijącym rekordy projektem rozpoczęły się w sierpniu ubiegłego roku. Trzeba było sześciu miesięcy, aby wiertło dotarło do swojego celu. Temperatury oraz ciśnienie występujące na takiej głębokości są ekstremalne. Tam woda przechodzi w stan nadkrytyczny, gdzie nie jest gazem ani cieczą. Za sprawą tej „studni” Islandczycy wytworzą od 5 do 10 razy więcej energii niż gdyby korzystali z szybu naftowego czy gazowego.

Póływsep Reykjanes to miejsce, w którym położony jest wulkan Thor, a także, w którym NASA miała zwyczaj trenować astronautów. Wulkan ten wybuchł bowiem 700 lat temu, pozostawiając po sobie kratery i pustkowie przypominające powierzchnię Księżyca.

Korzystanie z energii geotermalnej jest znacznie lepsze dla środowiska niż eksploatowanie zasobów paliw kopalnych, takich jak węgiel czy ropa naftowa, ale mimo wszystko nadal nie jest idealnym rozwiązaniem. Obecnie, energia geotermalna nie jest w stu procentach odnawialna czy czysta. Korzystanie z niej wiąże się z niewielką emisją gazów cieplarnianych do atmosfery, na szczęście dużo mniejszą niż w przypadków źródeł nieodnawialnych. Niemniej, metody pozwalające na wychwytywanie i wysyłanie tych gazów z powrotem do wnętrza Ziemi szybko się rozwijają.

źródło: co nowego

 

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
keri Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
keri
Gość
keri

„Tam woda przechodzi w stan nadkrytyczny, gdzie nie jest gazem ani cieczą.”
To ja już nie wiem co to może być i jak z nie-gazu-wody czy nie-cieczy-wody wydobyć ciepło. Trzecim stanem wody jest lód – czy ten lód jest nadkrytyczny 😀