Islandzki wulkan Hekla gotowy do erupcji. Może wybuchnąć w każdej chwili

Islandzki wulkan Hekla przygotowuje się do eksplozji – ostrzegają eksperci. To może być jedna z najpotężniejszych erupcji ostatnich lat, bowiem z danych monitoringu GPS wynika, że pod powierzchnią wulkanu jest teraz znacznie więcej magmy, niż przed ostatnią erupcją z 2000 roku – poinformował geofizyk Páll Einarsson z University of Iceland.

Znakiem zbliżającego się wybuchu jest wybrzuszenie terenu po jednej stronie wulkanu. Wskazuje on, że magma napiera na powierzchnię ziemi, wypełniając kolejne szczeliny i pęknięcia – informuje TVN Meteo.

Islandzki wulkan jest pod baczną obserwacją geologów ze względu na swą nieprzewidywalność. Do wybuchów dochodzi zazwyczaj bez żadnych zapowiedzi i są one dość gwałtowne. Podczas erupcji z 2000 roku eksplozja nastąpiła zaledwie 79 minut po pierwszym trzęsieniu ziemi.

Wulkan Hekla coraz bliżej wybuchu

Wulkan Hekla wybuchał ponad 20 razy w ciągu ostatnich 1 200 lat, pokrywając południową Islandię grubą warstwą popiołu i lawy. Niektóre z erupcji trwały nawet kilka miesięcy i wyrzuciły tak ogromne ilości popiołów do atmosfery, że na pewien czas ochłodził się klimat w północnych szerokościach geograficznych

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Islandzki wulkan Hekla gotowy do erupcji. Może wybuchnąć w każdej chwili”

  1. znowu wybuchnie i wstrzymają loty z europy.. gdzie bedziemy emigrowac? na wschod zamkniete bo rosja

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.