ISS: W czwartek astronauci zostali zmuszeni do ewakuacji ze stacji kosmicznej

stacja kosmiczna ISS

Trzech członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostało zmuszonych do opuszczenia ISS po tym, jak NASA ogłosiła zagrożenie ze strony szczątków rosyjskiego satelity pogodowego, które przelatywały w czwartek w pobliżu stacji – informuje agencja AFP.

stacja kosmiczna ISS

Mężczyźni zaszyli się w statku kosmicznym Sojuz, który jest dołączony do stacji na orbicie, gdy fragment starej rosyjskiej pogody satelity przelatywał w pobliżu ISS o godz. 14:01 czasu polskiego – napisała na stronie amerykańska agencja kosmiczna NASA.

„Załodze nic się nie stało i po kilkudziesięciu minutach wrócili na pokład, gdzie dotychczas kontynuowali swoją pracę” – wynika z oświadczenia wydanego przez NASA. „Wszystkie systemy stacji pracują normalnie, a załoga na czas zagrożenia ze strony kosmicznych odpadów przeniosła się do statku kosmicznego Sojuz”.

Aktualnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywa trzech mężczyzn, wśród nich są rosyjscy kosmonauci Gennady Padalka i Mikhail Kornienko oraz amerykański astronauta Scott Kelly. Gdy zostali powiadomieni przez NASA o szybko zbliżających się kosmicznych śmieciach, było niewiele czasu na zrobienie czegokolwiek, by uniknąć ewentualnej kolizji.

„Dane dotyczące bliskiego przelotu satelity zostały dostarczone zbyt późno i były nieprecyzyjne, by dokonać ewentualnego manewru minimalizującego potencjalną kolizję obiektu z ISS” – powiedział rzecznik NASAA James Hartsfield. „W takiej sytuacji załoga musi koniecznie udać się do kapsuły Sojuz, która zapewni im bezpieczeństwo i pozostać do chwili, aż zagrożenie minie” – dodał.

NASA poinformowała, że szczątki satelity meteorologicznego przeleciały dalej od ISS niż wskazywały na to poprzednie prognozy, dlatego stacja nie została w jakikolwiek sposób naruszona.

NASA dodaje, że to już czwarty raz w 15-letniej historii stacji kosmicznej, kiedy astronauci na krótko przenosili się do Sojuz aby uniknąć zagrożenia ze strony szczątków. Kapsuła Sojuz służy do transportu astronautów z i na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Rosyjska agencja informacyjna Interfax dodaje, że obiektem, który stwarzał zagrożenie dla astronautów był stary sowiecki satelita meteorologiczny Meteor-2, który został wystrzelony z kosmodromu Plesetsk w 1979.

źródło: AFP, krolowa superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “ISS: W czwartek astronauci zostali zmuszeni do ewakuacji ze stacji kosmicznej”

  1. Aktorzenia czas mija. Więc ja to widzę tak. Nagle jakieś „awarie”, jakieś cud na kiju i prast.
    Świat obiegnie niedługo informacja że stacja musi zostać zdeorbitowana do oceanu, że spłonie oczywiście w atmosferze. Będą media się ekscytowały, bla, bla, bla. I stacje której nie było-zniknie…

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.