Izrael dokonał ataku na konwój w Syrii. Hezbollah grozi wielką wojną

Izrael apache AH-64 ostrzelały konwój w Syrii

Śmigłowce należą do Izraela przeprowadziły niszczycielski atak konwoju na terenie Syrii, w którym poruszali się bojówkarze Hezbollahu i Irańscy doradcy. Śmierć poniosło kilku znanych wysoko rangą libańskich bojowników oraz obywatele Iranu. Hezbollah ogłosił postawienie swoich sił w stan gotowości i zagroził Izraelowi wielką wojną.

W ataku poniósł śmierć Dżihad, jest to syn nieżyjącego lidera Hezbollahu Imad Mughi. W ostrzale zginął też Mohammad Issa dowódca oddziałów libańskich bojówkarzy w Syrii gdzie wspierał on reżim Baszara Assada w walce z rebelią.

Dokładna liczba zabitych nie jest znana. Według różnych informacji waha się między sześcioma osobami a kilkunastoma. Połowa ofiar to obywatele Iranu , którego władze intensywnie wspierają Hezbollah i syryjski reżim, wysyłając do Syrii między innymi broń i „doradców”.

Do ataku doszło na obszarze Wzgórz Golan. Izraelskie śmigłowce AH-64 Apache zawisając w powietrzu nad granicą obu krajów odpaliły kila rakiet   w kierunku konwoju Libańczyków i Irańczyków jadącego drogą w pobliżu granicy.

Izrael apache AH-64 ostrzelały konwój w Syrii

Jak podają izraelskie media atak wymierzony był „w grupę terrorystyczną” przygotowującą ataki na terenie Izraela. Syryjska telewizja państwowa podała natomiast, że „izraelski śmigłowiec odpalił dwie rakiety (…) w ramach akcji poparcia dla grup terrorystycznych w Syrii”. Terrorystami oficjalne media syryjskie nazywają tamtejszą opozycję.

Będzie odwet?

Zabicie cieszącego się dużą estymą Dżihada Mughiego oraz wysokich rangą dowódców  wywoła ostrą reakcję Hezbollahu. Według informacji libańskich i tureckich mediów libańska bojówka ogłosiła stan gotowości wśród swoich oddziałów w pobliżu granicy z Izraelem. Ze specjalnym przemówieniem ma wystąpić lider Hezbollahu Hassan Nasrallah.

Jak donoszą izraelskie źródło wojska przy granicy z Libanem zostały postawione w stan gotowości. Nie wydano jednak żadnych ostrzeżeń dla ludności cywilnej ani nie otworzono schronów.

Najostrzejszą formą odpowiedzi Hezbollahu na atak konwoju może być otwarty konflikt z Izraelem, który miałby formę zmasowanego ostrzału rakietowego Izraela. W czwartek Nasrallah przyznał pierwszy raz, że Hezbollah jest w posiadaniu od 2006 roku irańskich rakiet Fateh-110 mających zasięg całego terytorium Państwa Żydowskiego.

Hezbollah już od ponad roku intensywnie wspiera reżim Baszara Assada. W krytycznym okresie nawet wysłał mu na pomoc swoje najlepiej wyszkolone oddziały.

źródło: Times of Israel
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

4 thoughts on “Izrael dokonał ataku na konwój w Syrii. Hezbollah grozi wielką wojną”

 1. Następny ukradziony artykuł http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/izrael-zaatakowal-konwoj-w-syrii-hezbollah-zagrozil-wielka-wojna

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Pisałem na podstawie artykułu a nie skopiowałem więc linku nie trzeba dać

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
 2. Bic zyda moska z pejsami

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. brudasie wracaj do swoich kóz,kozojebie.

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.