Izrael grozi inwazją na Strefę Gazy

Izraelski minister obrony Szaul Mofaz zagroził inwazją na Strefę Gazy, z której w czwartek ostrzelano palestyńskimi rakietami Kasam-2 izraelskie miasto Aszkelon, leżące o kilka kilometrów na północ od granicy Strefy. Rakiety spadły na przemysłowe przedmieście Aszkelonu, nie wyrządzając żadnych szkód.

Wojskowi komentatorzy izraelscy podkreślają, że ofensywa lądowa w gęsto zaludnionej Strefie Gazy, w której na terytoriach pod kontrolą palestyńską zamieszkuje ponad milion osób, pociągnęłaby za sobą dużo ofiar wśród Izraelczyków i Palestyńczyków.

strefa gazy

„Istnieje opcja wojskowej operacji lądowej w Strefie Gazy, którą skonkretyzujemy w chwili, jaką uznamy za właściwą” – oświadczył minister Mofaz w izraelskim radiu publicznym. „Prowadzimy obecnie działania przeciwko organizacji Hamas i żaden z jej członków nie ma immunitetu” – dodał.

Kolejne ataki Izraelskich Sił Powietrznych na Strefę Gazy

Kolejne ataki Izraelskich Sił Powietrznych na Strefę Gazy

Od 21 sierpnia izraelskie śmigłowce szturmowe Apache dokonały co najmniej pięciu wypadów nad Strefę Gazy, zabijając w akcjach nazwanych „selektywną eliminacją” dziesięciu przywódców i członków Hamasu oraz trzy osoby cywilne.

Premier Izraela Ariel Szaron, pytany przez dziennikarzy o plany inwazji na Strefę Gazy, oświadczył, że „Aszkelon nie stanie się miastem frontowym”, podobnie jak nie stanie się nim „żadne inne izraelskie miasto”.

Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Javier Solana, który w niedzielę przybył do Izraela, zaapelował do Izraelczyków i Palestyńczyków o zaprzestanie stosowania przemocy.

Po spotkaniu z szefem dyplomacji izraelskiej Silwanem Szalomem, Solana powiedział, że wdrażanie planu pokojowego zwanego „mapą drogową” jest jedynym wyjściem z sytuacji.

Solana, do którego Szalom zwrócił się ponownie o poparcie izraelskich starań o izolowanie przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej, Jasera Arafata jako „terrorysty” oświadczył: „Nie zmienimy naszej (unijnej) polityki, polegającej na utrzymywaniu stosunków z Palestyńczykami i konkretnie z prezydentem Arafatem”.

Solana krytycznie ustosunkował się również do izraelskich „selektywnych zabójstw” członków Hamasu. „Uznajemy prawo Izraela do obrony, ale powinien on unikać pewnych działań godzących w konstruktywne stosunki między dwoma stronami” – powiedział szef unijnej dyplomacji.

źródło: wp.pl
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.