Izrael zakończył udany test tarczy przeciwrakietowej mogącej niszczyć pociski i cele na orbicie okołoziemskiej

Izraelskie Siły Powietrzne (IAF) zamierzają przeprowadzić próbę systemu przeciwrakietowego Arrow-3, zdolnego do rażenia pocisków balistycznych poza obszarem atmosfery ziemskiej. Planowany test nowej wersji systemu przeciwrakietowego Arrow jest okazją do szerszego spojrzenia na izraelski program rozbudowy warstwowego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej.

Zapowiadana przez IAF próba będzie pierwszą, podczas której zostanie przeprowadzona pełna sekwencja strzelania, łącznie z rażeniem celu o parametrach pocisku balistycznego. Wcześniej pociski Arrow 3 odpalano dwukrotnie, zakres prób nie obejmował jednak rażenia celów, a jedynie wystrzelenie pocisków i wykonanie lotu według zakładanej trajektorii. Pociski Arrow 3 trafią do linii w 2015 lub w 2016 roku.

System Arrow

Zestaw przeciwrakietowy Arrow 3 będzie stanowić „górne piętro” izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Ich konstrukcja jest oparta o pociski Arrow 2, ale część bojowa wraz z głowicą samonaprowadzającą będzie dostosowana do działania poza  atmosferą ziemską. W założeniu ma to pozwolić na skuteczne rażenie pocisków balistycznych średniego i dalekiego zasięgu (klasy MRBM/IRBM), także tych zdolnych do zmiany trajektorii lotu. Rażenie celów poza atmosferą ziemską umożliwi pełną neutralizację głowic bojowych pocisków balistycznych wyposażonych w broń masowego rażenia.

Izrael prowadzi intensywne prace nad rozbudową kompleksowego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej, w dużej mierze z wykorzystaniem własnych rozwiązań technologicznych. Jego „górne piętro” stanowią obecnie pociski przeciwrakietowe typu Arrow 2, zdolne do przechwytywania pocisków balistycznych w obszarze atmosfery ziemskiej.

W przyszłości systemy Arrow 2 i 3 będą stanowić dwie niezależne warstwy systemu obrony przeciwrakietowej. IAF dysponują także zestawami przeciwlotniczymi i przeciwrakietowymi typu Patriot PAC-2. Są one uzupełniane przez starsze systemy typu Improved Hawk, które w niedalekiej przyszłości zostaną zastąpione przez zestawy David’s Sling, zdolne do rażenia zarówno celów aerodynamicznych, jak i taktycznych pocisków balistycznych o zasięgu do 250 km.

Siły Obronne Izraela dysponują także unikatowymi zestawami przeciwrakietowymi krótkiego zasięgu Iron Dome, przeznaczonymi do rażenia pocisków artyleryjskich, moździerzowych i rakietowych. Zostały one wprowadzone na uzbrojenie w 2011 roku i od tego czasu są z powodzeniem wykorzystywane bojowo. Izraelskie systemy przeciwrakietowe opracowywane są przez krajowy przemysł obronny, w tym IAI i Rafaela, w kooperacji z przedsiębiorstwami ze Stanów Zjednoczonych (Raytheon, Boeing).

Izrael otrzymuje od USA środki finansowe przeznaczone na rozwój systemu obrony przeciwrakietowej. Jego rozbudowaprzyczynia się bowiem do deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie, zmniejszając prawdopodobieństwo skutecznego ataku pociskami balistycznymi na 11terytorium Państwa Izrael i tym samym zniechęcając izraelskich decydentów do podjęcia ewentualnego uderzenia prewencyjnego.

źródło: defence24   Jakub Palowski

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.