Jak bardzo zmieni się klimat w Europie, jeśli Golfsztrom zniknie? Już możemy szykować się do opuszczenia kraju?

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature przyniosły światowej uwadze nowe zagrożenie: zniknięcie prądów na Oceanie Atlantyckim, w tym słynnego Prądu Zatokowego. Mija kilka dni bez nowych badań, ale ostrzegają ludzkość o zbliżającej się katastrofie, ale upadek Prądu Zatokowego to wydarzenie o szczególnie złowieszczym kontekście. Naukowcy wcześniej powiązali zakłócenia prądów atlantyckich ze wszystkim – od morderczych fal gorąca w Europie po wzrost poziomu mórz w nadmorskich miastach USA.

Atlantycka Południkowa Cyrkulacja Wymienna, w skrócie znana jako AMOC, odnosi się do prądów oceanicznych, które działają jak przenośnik dla wód, które przenoszą ciepło do Europy Zachodniej. Strumień ciepłej wody płynie na północ z Antarktyki nad Prądem Zatokowym, uwalnia ciepło, a następnie opada na dno oceanu i wraca na południe. Globalne ocieplenie zatrzymuje ten proces, powodując spowolnienie prądów, a co za tym idzie różne anomalie pogodowe.

Dwa niedawno opublikowane badania wywołały poruszenie nie tylko dlatego, że wykazują znaczne osłabienie AMOC, ale dlatego, że pokazują zmiany, które wcześniej przewidywały jedynie niektóre symulacje komputerowe. Zatem czy film katastroficzny „Pojutrze”, oparty na idei że zakłócenie tych prądów doprowadzi do ekstremalnych zjawisk pogodowych, a następnie nastania epoki lodowcowej, ma stać się rzeczywistością i czy globalne ocieplenie w konsekwencji doprowadzi do katastrofalnego ochłodzenia? Według naukowców to mało prawdopodobne, ale to nie znaczy, że „Pojutrze” kompletną fikcją.

golfsztorm zagrożona Europa

„Pojutrze to zdecydowanie ekstremalna wersja” powiedział David Thornalley, naukowiec zajmujący się klimatem w University College London i współautor jednego z badań. „Nauka mówi, że zniknięcie – poważne osłabienie cyrkulacji na Atlantyku – miało miejsce w przeszłości i podczas ostatniej epoki lodowcowej zdarzyło się to kilka razy”. Wahania w AMOC przyczyniły się w przeszłości do poważnych zmian klimatu, w tym do początku ostatniej epoki lodowcowej.

Chociaż nagłe zniknięcie nie spowodowałoby prawdopodobnie katastrofy w skali Hollywood, jej skutki z pewnością byłyby dramatyczne i charakteryzowały się ekstremalnymi warunkami pogodowymi w całym regionie atlantyckim. „Jeśli doszłoby do zatrzymania Prądu Zatokowego, to Europa Zachodnia z pewnością mocno by się schłodziła; średnia temperatura spadnie o 5 stopni w porównaniu do dziś. Surowe byłyby zwłaszcza zimy” – zaznacza dr Thornalley.

„Cyrkulacja jest jednym z ziemskich punktów krytycznych i nie wykluczone, że już niedługo może się rozpaść” – ostrzega.

Naukowcy nie wiedzą jednak, kiedy miałoby dojść do zatrzymania prądów na Atlantyku. Jedno z badań sugerowało 5-procentową szansę, że AMOC może się załamać do roku 2100. Chociaż spełnienie się tych prognoz jest bardzo niskie – Thornalley zauważa, że to tylko kwestia perspektywy. „Jeśli mieszkasz nad brzegiem w miejscu, gdzie poziom morza prawdopodobnie wzrośnie, prawdopodobieństwo 1:20, że twój dom może zostać zalany, oznacza, że myślisz o tym wszystkim inaczej” – powiedział.

Jeśli jednak AMOC tylko osłabnie i całkowicie się nie zatrzyma, to co nas czeka? Dane sugerują, że prąd atlantycki zwolnił o około 15 procent – chociaż dwa nowe badania różnią się w zakresie czasu, w którym doszło do tego osłabienia. Jednak nawet jeśli osłabienie atlantyckich prądów będzie tylko stopniowe – jak przewidują modele klimatyczne, a obecne dane wydają się potwierdzać – proces wciąż budzi niepokój.

Wcześniejsze badania sugerowały, że spowolnienie spowoduje zmiany w systemach pogodowych po obu stronach Atlantyku. W miarę osłabienia AMOC zimowe śnieżne burze w Europie częstsze, podobnie jak letnie fale upałów. Na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych nastąpi również wzrost poziomu morza, a ogólny wzrost temperatury wód wpłynie na życie morskie na Atlantyku. „To jest bardzo prawdopodobne, ale zaostrzenie tych zjawisk zależy przede wszystkim od tego, jak mocno osłabnie AMOC” – dodaje.

W Polsce klimat też się zmieni. Należy się spodziewać surowych bardzo mroźnych zim, ale jednocześnie bardzo gorących i suchych okresów letnich, bardzo podobnych do tych, jakie mieliśmy w 2017 r.

źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
elipsaŁukaszIrinatomGrażyna Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
elipsa
Gość
elipsa

2017 mokry? To czemu jest tak sucho? W 2018 nie wiele się zmieni Nadal będzie przewaga wiatru i gorąca nad wilgocią i zimnem Już mamy w centralnej Polsce “pełzającą suszę”

elipsa
Gość
elipsa

Admina też obowiązują ograniczenia Poza tym fajna stronka 🙂
Wracając do tematu – gudłaje , polin-ek i polin-ka zacierają ręce po każdym Polaku który wyjeżdża Palestyńczycy też kiedyś wyjechali i już nie mają po co wracać na ziemie swoich ojców.

Łukasz
Gość
Łukasz

Brawo Admin! Pisałem tu wczoraj, że tylko kopiujesz bez sensu teksty z innych stron nawet samemu chyba się nie wczytując co tu udostępniasz i z jakimi błędami, a Ty zamiast je poprawić to usuwasz mój komentarz o tym… To takie nie profesjonalne wciąż.

Irina
Gość
Irina

Mi taki klimat odpowiada. Lubie ciepło

Paweł
Gość
Paweł

Lato 2017 było gorąco i suche w Polsce? Gdzie?! Zachodniopomorskie śr T 15-17%, opady ciągłe, słoneczne dni to były rarytasy, wody w jeziorze zamiast ubywać przybywało .

Grażyna
Gość
Grażyna

Dokładnie.

tom
Gość
tom

2017 to najgorszy rok w ostatnim 10 leciu.