Jak powstaje Huragan

Powstawanie tej niszczycielskiej siły jest związane z układem niskiego ciśnienia, w którym nie występują fronty atmosferyczne. Huragany rozwijają się nad ciepłymi wodami, które są ich “zasilaniem”. Najbardziej charakterystyczną cechą huraganu jest tzw. cyrkulacja cykloniczna w dolnych warstwach atmosfery.

Oznacza to okrężny ruch mas powietrza zgodny z ruchem wskazówek zegara na półkuli południowej i przeciwny ruch na półkuli północnej.

Aby mógł powstać huragan muszą być spełnione pewne warunki: rozkład temperatury i wilgotności w atmosferze powinien sprzyjać powstawaniu mocno wypiętrzonych chmur burzowych; temperatura wody powierzchni oceanu powinna przekraczać 26,5 stopnia, przy czym temperatura ta powinna sięgać na co najmniej 50 metrów od powierzchni oceanu; wówczas huragan posiada dostateczne źródło energii; odległość od równika powinna wynosić co najmniej 500 kilometrów; wiatr powinien wiać raczej ze stałą lub niewielką zmianą prędkości wraz z wysokością co pozwala na wytworzenie się układu cyklonicznego. Kiedy warunki te zostaną spełnione wówczas tworzy się huragan.

KLIKNIJ, aby powiększyć                                          (fot:http://www.swiat.newsweek.pl)

Średnica huraganów waha się od 200 do ponad 500 kilometrów. Rejestrowano huragany, których średnica przekraczała 1400 kilometrów. W samym  środku znajduje się strefa ciszy, czyli tzw. oko huraganu o średnicy 15-40 kilometrów. Jest to obszar w którym panuje niższe ciśnienie niż w reszcie obszaru objętego huraganem. Im niższe ciśnienie panuje w oku huraganu, tym jest on gwałtowniejszy, a wiatry w jego wnętrzu silniejsze. Prędkość wiatrów w huraganie może osiągnąć nawet 300 km/h.

Tak niszczycielska siła w połączeniu z ulewnymi opadami deszczu powoduje co roku niewyobrażalne straty materialne i ofiary w ludziach. Najbardziej zagrożone są obszary nadmorskie, gdzie huragany wyładowują swoją energię. Po przesunięciu się nad stały ląd huragan słabnie i dość szybko zanika pozbawiony zasilania w postaci pary wodnej. W przypadku huraganu najbardziej oczywistym źródłem zagrożenia jest wiatr. Potrafi on wyrywać drzewa, niszczyć słabsze budynki i zrywać linie energetyczne.

KLIKNIJ, aby powiększyć                                          (fot:http://www.swiat.newsweek.pl)

Drugi czynnik niszczący to opady deszczu. Podczas huraganu na skutek silnej kondensacji pary wodnej następują ulewne deszcze powodujące powodzie. Trzecie źródło to fale powodujące zatopienie obszarów nadbrzeżnych. Takie fale mogą osiągać wysokość 6 metrów.

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o