Tsunami – jak przetrwać

jak przetrwać tsunamiBądź świadomy tsunami. Czy wiesz, że dziesięcioletnia dziewczynka Tilly Smith , był w stanie uratować swoją rodzinę i innych ludzi w Tajlandii, ponieważ nauczyła się na geografii w klasie jak rozpoznać tsunami? Ważne jest, aby wiedzieć, co to jest tsunami, co można zrobić żeby chronić siebie, swoją rodzinę i przyjaciół. Oto kilka ważnych rzeczy, które warto wiedzieć o tsunami:

 

Fale tsunami podróżuje bardzo szybko, znacznie szybciej niż Twój samochód! Mogą podróżować z prędkością 800 km / 500 mil z głębin oceanu.

 


 

Fale z tsunami mogą być wysokie na 30 metrów. Robią się coraz większe gdy docierają do brzegu. Oznacza to, że na środku oceanu mogą być niewidoczne a im bliżej brzegu znajdą się to będą stać się większe i większe, aż staną się gigantyczne, kiedy uderzył w ziemię.


 Dowiedz się jak wyglądają znaki ostrzegawcze. Jeśli mieszkasz niedaleko morza, w jaki sposób będziesz wiedzieć, kiedy tsunami może się zdarzyć. Natura daje nam bardzo wyraźne znaki ostrzegawcze:

Jest trzęsienie ziemi lub ziemia dudni.

 

Morze nagle cofa się i pozostawia nagie piaski, plaża wydaje się wtedy dużo większa.

 

Zwierzęta mogą się dziwnie zachowywać – mogą nagle uciekać, zbierać się w grupach lub próbować dostać się do miejsc, w które normalnie nie pójdą.

 

Ostrzeżenia z mediów, czy system ostrzegania tsunami jest rozmieszczony przy plaży prawie w każdym kraju.


  Nieważne, czy jesteś w domu, szkole lub grasz na plaży, jeśli widzisz lub słyszysz te objawy, należy natychmiast opuścić i przejść na tereny położone powyżej. Czasami możesz również dostać ostrzeżenia od lokalnych służb ratowniczych – słuchaj tego, co mają do powiedzenia. Nie czeka nigdy na służby ratunkowe – tsunami może uderzyć w ciągu kilku minut, więc należy być już gotowym. Oto rzeczy do zrobienia:

 

Przebywać z dala od plaży. Nie idź nigdzie w pobliżu plaży lub koło budynków w okolicy plaży. Nawet jeśli widzisz tylko niewielką falę tsunami, natychmiast opuść lokal i uciekaj w tereny położone wyżej. Fale tsunami rozrasta się, więc kolejna fala gigant może być w drodze. Generalnie, jeśli można zobaczyć gigantyczne fale, jesteś zbyt blisko i jest już za późno na ucieczkę. (Jednak, spróbuj uciec jakiekolwiek widzisz fale.)

 

Przejdź na wyższy poziom. Idź na wzgórze lub do wyższej części swojej miejscowości. Jeśli jesteś w pułapce, stwierdzisz, że widzisz wysoki i silny budynek to musisz wspiąć się na górę. Można nawet usiąść na dachu.

 

Zostawić swoje rzeczy. Twoje życie jest ważniejsze niż zabawki, książki, przybory szkolne, i inne rzeczy. Priorytetowo musisz dostać się do bezpiecznego miejsca.

 

Pomóż swojemu młodszemu rodzeństwu i innym młodszym dziecią przedostać się na bezpieczny teren. Nawet jeśli nie są młodsze, możesz im pomóc.

Trzymaj się z dala od terenów nisko położonych przez kilka godzin. Tsunami może nadal uderzyć o brzeg przez wiele godzin. Nie wracaj do miejsca, aż do uzyskania „ALL CLEAR” wiadomość od służb ratunkowych. Jeśli nie otrzymasz tej wiadomości, poczekaj cierpliwie.

Znajdź radio. Usłyszysz w nim gdzie jest bezpiecznie i słuchaj aktualizacji.


Przygotuj się na tsunami. Jeśli żyje w obszarze, który jest zagrożony tsunami, ważne jest, aby być przygotowanym. Jeśli wiesz, że ktoś ma plan awaryjny na wypadek wystąpienia tsunami, poproś go o jeden. Ty i Twoi znajomi powinni się choć raz z nim zapoznać i wiedzieć co robić:

 

Dowiedz się gdzie jest bezpiecznie – miejsce to najlepiej jak nie będzie bardziej oddalone niż 15 minut piechotą

 

Przeprowadź ćwiczenie ewakuacyjne na wypadek zagrożenia

 

Naucz się sygnałów ostrzegawczych

Naucz się udzielania pierwszej pomocy, dowiedz się kto z twojej społeczności jest lekarzem lub pielęgniarką

Zawiadamiaj ludzi w razie niebezpieczeństwa będących w pobliżu

Musisz wiedzieć gdzie uciekać

Najlepiej mieć ze sobą troszkę jedzenia i wody

Nie staraj się wziąć wszystkiego ze sobą

Nie wracaj po zwierzęta

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

10 thoughts on “Tsunami – jak przetrwać”

 1. ja bym wrocila po moje 2 koty psa krolika chomika konia i rybke ja jestem sklonna do poswiecenia sie dla moich jedynych przyjaciol i mogla bym im uratowac zyciee a sama zginac za nich

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. popraw błędy „dziecią”

  Ocena: 5.0. Przez 1 osobę.
  Proszę Czekać...
 3. Ja bym zginęła razem z moim psem, ale nie zostawilabym jej nigdy samej, ona pewnie bala by sie bardziej ode mnie, nawet gdybym przezyla to nigdy bym sobie tego nie wybaczyla

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 4. Z Bałtyku południowego tsunami nienawiści już przeszło.Teraz będzie,przypuszczam kolejne,bo budują rafy i poszerzają plażę poprzez wyniszczanie całkowite klifu,wydm,czyli pasa chroniącego ląd przed powodzią.W czasie sztormu to będzie transgresja Morza Bałtyckiego,chyba już ostatnia.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 5. na bałtyku zwykle nie dzieją się takie rzeczy

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Dobrze że napisałeś ,,zwykle” bo są dowody na wystąpienie kiedyś wielkiego tsunami na Bałtyku 🙂

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
 6. fajny poradnik
  nigdy bym nie zostawił mojego kotka jeszcze ma 3 miesiace

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 7. TEŻ NIE ZOSTAWIŁABYM MOJEGO PIESKA! Też czuje, żyje jak człowiek. Przegięcie!

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 8. Nie wracaj po zwierzęta….
  Nie wiem kto to pisał… ale jak można zostawić swojego przyjaciela… Ja bym nigdy nie zostawiła mojego psa…

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Również i ja bardzo kocham zwierzęta i traktuję je jak przyjaciół, ale czy zastanawiałaś się, że wracając po zwierzaka nie tylko jemu nie pomożesz, ale sama na dodatek możesz zginąć – jaki więc to ma sens?! Chyba, że jesteś skłonna tak się w swej miłości dla zwierzęcia poświęcić, że będziesz gotowa razem z nim zginąć…

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.