Jak przetrwać wybuch wulkanu

Jeśli mieszkasz w okolicach wulkanu, przygotuj się z dużym wyprzedzeniem. Jeśli mieszkasz w cieniu wulkanu, powinieneś zawsze być gotowy do erupcji. Jeśli jedziesz w pobliże wulkanu musisz zapoznać się z tym artykułem.

Dowiedz się, jaki rodzaj erupcji jest prawdopodobny. Trzeba będzie przyswoić różne strategie radzenia sobie z różnymi rodzajami erupcji.

Aktywność wulkaniczna jest w wielu różnych formach, od strumyka lawy do gwałtownych wybuchów, czyli setek głazów z magmą wyrzucanych w górę. Ten ostatni typ erupcji, może być tak potężny i niszczycielski, jak broń jądrowa, ale wszystkie rodzaje wybuchów wulkanów są niebezpieczne. Na szczęście, większość wulkanów jest dokładnie monitorowana, a naukowcy zazwyczaj są w stanie określić czy erupcja nastanie. Jak to jest w przypadku większości zagrożeń naturalnych trochę wiedzy i przygotowanie może pomóc uciec żywym.

Przygotuj się na najgorsze.

wybuch wulkanu przygotuj sie na najgorsze

  • Dowiedz się, jaki rodzaj erupcji jest prawdopodobny. Potrzebne będą różne strategie radzenia sobie z różnego rodzaju wybuchami.
  • Zaopatrzyć się w potrzebne rzeczy. Przechowuj co najmniej trzydniowy zapas żywności i wody w podręcznym ekwipunku. W przypadku wybuchu, dostawy wody mogą zostać skażone, więc nie można liczyć na wodę z ujęć publicznych. Zachowaj apteczkę, koce i ciepłe ubrania, zasilane bateriami radio aby słychać wskazówek przez odbiornik radiowy. Zachowaj niezbędne leki razem. Wszystkie te rzeczy trzymaj w jednym miejscu-pojemnika tak żeby można szybko przynieść je ze sobą, jeśli trzeba się ewakuować.
  • Sporządź plan i wiedzieć, dróg ewakuacyjnych. Ponieważ erupcje wulkanów są złożone i do pewnego stopnia nieprzewidywalne, trzeba mieć kilka alternatywnych dróg do osiągnięcia jednego lub więcej „bezpiecznych punktów”

Słuchaj na radio lub TV porady kiedy wybuch nastąpi

Słuchaj na radio lub TV porady kiedy wybuch nastąpi

Gdy dochodzi do erupcji wulkanu, natychmiast musisz ustalić, czy jesteś w niebezpieczeństwie a także dowiedzieć się, co dzieje się wokół Ciebie.

Opuścić teren natychmiast, jeśli powiedział to zrobić

Opuścić teren natychmiast, jeśli powiedział to zrobić

Może być rozkaz ewakuacji, gdziekolwiek się znajdujesz  lub w niektórych przypadkach ewakuacja może być po prostu zalecana więc nie zwlekaj. W ostatnich erupcjach, wiele osób zginęło, ponieważ nie słuchali rozkazu ewakuacji.

Musisz unikać wdychania trujących gazów

musisz unikać wdychania trujących gazów

Wulkany emitują szereg śmiercionośnych gazów, a jeśli jesteś w pobliżu wybuchu to gazy te mogą cię zabić w mniej niż minutę. Musisz oddychać przez respirator, maski, lub wilgotne kawałki materiału. Będzie to również chronić płuca z chmury popiołu. Spróbuj oddalić się od wulkanu, tak szybko jak to możliwe. Nie zatrzymuj się na nisko położonych terenach bo niektóre z najbardziej niebezpiecznych gazów są cięższe od powietrza i gromadzą się przy powierzchni ziemi.

Ochrona przed trującym gazem lub popiołem w budynku

Ochrona przed trującym gazem lub popiołem w budynku

Czasem najbezpieczniejszym miejsce może być to wewnątrz silnej struktury. Zamknij wszystkie okna i drzwi, aby zabezpieczyć się przed popiołem i trującym gazem.

Uzyskaj pomoc medyczną natychmiast na oparzenia, urazy i zatrucie gazem

Uzyskaj pomoc medyczną natychmiast na oparzenia, urazy i zatrucie gazem

Gdy jesteś bezpieczny, nie marnuj czasu, aby uzyskać leczenie lub badanie. Należy pamiętać jednak, że być może trzeba trochę poczekać bo są ludzie z bardziej poważnymi urazami.

Ostrzeżenia

  • Nigdy nie wolno przekroczyć lawy nawet tej, która wydaje się zastygła
  • Chmura popiołu z odłamkami  piroklastycznymi może podróżować z prędkością ponad 300 mil na godzinę.
  • Nie staraj się przejechać geotermalnych obszarów.  Gejzery i gorące źródła są umieszczone nad wulkanami. Ziemia wokół nich jest zazwyczaj bardzo cienka a zapadnięcie się może spowodować poważne poparzenia lub śmierć.
  • Lawiny błotne i powodzie po erupcji zazwyczaj zabijają znacznie więcej ludzi niż opad piroklastyczny lub lawa. Możesz być w niebezpieczeństwie nawet wiele km od wulkanu.
  • Uważaj na niebezpieczeństwo zawalenia dachu spowodowane ciężarem nagromadzonego popiołu. Wyczyść dach z popiołu czasem, bo kilka metrów popiołu może spaść w ciągu kilku godzin.

 

Ocena: 5.0. Przez 1 osobę.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.