24 Sie, 2017

Japończycy badają nowo powstałą wyspę wulkaniczną Nishinoshima

Japońscy naukowcy uczyli się z bliska, w jaki sposób powstają nowe wyspy wulkaniczne. W zeszłym tygodniu badacze udali się do Nishinoshima – wyspy, która odsłoniła się na Pacyfiku dwa lata temu, gdy spektakularne wybuchy wypluwały popiół i lawę. Od tego czasu ląd powiększył się już dwunastokrotnie.

nishinoshima

Antenowe ujęcia z wyspy, położonej około 1000 km na południe od Tokio, które pokazują stożek w środku otoczony roślinnością. Naukowcy z Ministerstwa Środowiska, którzy przypłynęli do wyspy przy pomocy małych łodzi, by zminimalizować skażenie biologiczne, byli pierwszymi ludźmi, którzy postawili stopę na nowo powstałej wyspie w dniu 20. października.

Naukowcy zebrali skały, próbki roślin i owadów oraz zaobserwowali pierwszą kolonizację wyspy przez głuptaki maskowe – duże ptaki żeglarskie.

nishinoshima

W 2013 roku wybuch obok Nishinoshima, skupiska skał mających zaledwie 650 metrów długości i 200 metrów szerokości (2132 stóp przez 656 ft), doprowadził do rozrośnięcia lądu, który ostatecznie osiąga powierzchnię 2,7 kilometra kwadratowego – jest wyspą większą niż stolica Monako.

Oprócz badań ekologicznych, zespół ma nadzieję zebrać próbki lawy i popiołu, by dowiedzieć się czegoś więcej o procesie powstawania wulkanicznych wysp. Zamontowali również kilka urządzeń pomiarowych, by śledzić aktywność sejsmiczną wokół wyspy.

nishinoshima

Badanie wulkanów stanowi wysoki priorytet dla Japonii, kraju położonym w strefie Pacyficznego Pierścienia Ognia – w kształcie podkowy pasma uskoków i wulkanów w obrębie Oceanu Spokojnego.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.