Japończycy chcą wywołać deszcz meteorów na Olimpiadę w 2020 r.

Japończycy chcą zorganizować sztuczny deszcz meteorów podczas otwarcia Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio – donosi agencja AFP. Do wcielenia ambitnego pomysłu w praktyce zaangażowano grupę japońskich fizyków.

Udało im się stworzyć specjalną chemiczną mieszankę wybuchową. Jej spalanie w atmosferze będzie symulować deszcz meteorów. Projekt gwieździstego pokazu ma ozdobić niebo podczas otwarcia IO w 2020 r., które odbędą się w Tokio.

fajerwerki

Kolorowy deszcz meteorów

Spadające gwiazdy „wyleją” całą paletę kolorów. Wiadomo, że części ładunku będą zawierać różne metale i ich stopy. W zależności od tego, jaki materiał będzie „wypełniał” sztuczny meteoryt w atmosferze, jego ogon będzie tlił się w różnych kolorach. Na przykład, sód i wapń wyzwalają żółty płomień, stront – jasnopomarańczowy, a lit – fioletowy. Sztuczny deszcz meteorów będzie można podziwiać na dużym obszarze.

Dla porównania: zwykłe fajerwerki wybuchają na wysokości około 500 metrów nad ziemią, a obejrzenie spektaklu sztucznych ogni jest możliwe w promieniu 10 kilometrów. Przestrzeń kosmiczna obejmuje jednak znacznie większy obszar. Japońskie mikrosatelity zawiszą na wysokości 80 kilometrów nad powierzchnią ziemi. Na orbicie sonda wyzwoli pokaz sztucznych ogni, które będą cieszyć oczy milionów ludzi na obszarze 200 kilometrów.

Co ciekawe, koszt takiej inwestycji wcale nie jest wysoki i wyniesie ok. 8 tysięcy dolarów. Jednak kwota ta nie obejmuje opracowania i uruchomienia satelitów. Warto zauważyć, że fałszywy deszcz meteorów jest przeznaczony nie tylko dla rozrywki, ale również będzie przydatny do celów naukowych. Takowe wydarzenia występują dość rzadko, ale za pomocą sztucznej gwiazdy naukowcy mogą lepiej zrozumieć naturę „spadających gwiazd”.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.