Japonia: Ogromna erupcja wulkanu Sakurajima po serii dużych trzęsień Ziemi

Spektakularna erupcja wulkanu miała miejsce w południowej Japonii po niezwykle wzmożonym okresie aktywności sejsmicznej, do jakiej doszło w ostatnim czasie w tej części świata.

Wulkan Sakurajima na wyspie Kiusiu, znajdujący się 50 kilometrów od elektrowni atomowej Sendai, zaczął popisywać się swoją aktywnością 29. kwietnia.

wulkan

Ujęcia udostępnione przez kamery z Uniwersytetu Tokyo, usytuowane dookoła wulkanu, przedstawiają eksplozje popiołu wzrastające ponad 3,5 km nad kraterem. Wybuch spowodował szybko poruszające się prądy gorącego gazu i skał, które stoczyły się po zboczach wulkanu.

Wulkan, który normalnie popisuje się małymi erupcjami, zaprzestał być aktywny tuż przed trzęsieniem ziemi o magnitudzie 7,0 stopnia w skali Richtera, które nawiedziło wyspę Kiusiu 16 kwietnia i zabiło 50 osób.

Japońska Agencja Meteorologiczna kontynuuje wydawanie ostrzeżeń przed opadami popiołu wokół wulkanu Sakurajima.

Najpotężniejszy wybuch Sakurajima miał miejsce w 1914 roku, gdy lawa wypełniła wolną przestrzeń między wyspą a lądem, przekształcając ją w półwysep. Kolejna erupcja nastąpiła w lutym tego roku i towarzyszył jej ognisty podmuch.

źródło: krolowa superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.