Japonia: Erupcja ogromnego wulkanu Sakurajima oddalonego 50 kilometrów od elektrowni nuklearnej

Spektakularnej erupcji wulkanu towarzyszyły tysiące piorunów. Ludzie mają trudności z oddychaniem.

Na południu japońskiej wyspy Kiusiu wybuchł we wtorek wielki wulkan Sakurajima koło miasta Kagoshima, zasypując je gęstym popiołem. Jak donosi Daily Express, powołując się na Lokalne Obserwatorium Meteorologiczne w tym mieście, nastąpiło 5 erupcji jedna za drugą.

Na razie nie ma doniesień o ofiarach, ale mieszkańcy okolicznych miejscowości skarżą się na trudności z oddychaniem. Po eksplozji, która miała miejsce o godzinie 3:30 czasu lokalnego, niebo nad 1100-metrowym wulkanem zakryła wielka czarna chmura, która uniosła się na wysokość 4 km.

„Wszystko w moim mieście pokrył wulkaniczny popiół z Sakurajimy. Nie mogę oddychać” – napisał na Twitterze jeden z mieszkańców. Japońskie władze ogłosiły tzw. „żółty poziom alarmu”, co oznacza zagrożenie w pobliżu ludzkich siedzib. Mieszkańcom zaleca się pozostanie w domach lub wychodzenie tylko w maskach.

Przypomnijmy, że pierwsza eksplozja Sakurajimy miała miejsce już w piątek 28 kwietnia br. Obecna była jednak znacznie potężniejsza. 50 km od wulkanu znajduje się japońska elektrownia atomowa Sendai. Nie ma jednak informacji, aby była ona zagrożona.

Media w Japonii przypominają, że wulkan ten jest „autorem” największej erupcji w tym kraju w XX wieku – 11 stycznia 1914 r. Po niej nastąpiły trzęsienia ziemi, w których zginęło wtedy 35 osób.

źródło: reporters
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Japonia: Erupcja ogromnego wulkanu Sakurajima oddalonego 50 kilometrów od elektrowni nuklearnej”

  1. Jest korelacja między aktywnością wulkanów a aktywnością Słońca. Pierwsza eksplozja wulkanu nastąpiła 28 kwietnia, czyli po prawie tygodniowej burzy magnetycznej spowodowanej wiatrem słonecznym.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.