Japonia: Gwałtowna i duża erupcja gigantycznego wulkanu Aso

W poniedziałek rano (14.09) doszło do wybuchu wulkanu Aso, który jest popularnym miejscem wśród turystów. Jak na razie nie ma informacji o poszkodowanych.

wulkan Japonia

W wyniku wybuchu wulkanu Aso w prefekturze Kumamoto na wyspie Kiusiu, czarny dym i pył wulkaniczny zostały wyrzucone na wysokość 2 km do atmosfery. Konieczne było odwołanie sześciu lotów przez linie All Nippon Airways na oddalonym o 20 km lotnisku Kumamoto. Pierwszy raz przeprowadzono ewakuację według nowych wytycznych, mających usprawnić system. W bezpieczne miejsce zaprowadzono 30 turystów, którzy znajdowali się w pobliżu krateru, wśród nich, jak poinformował rząd, nie było rannych.

Stan zagrożenia 2. stopnia w 5-stopniowej skali został wprowadzony już 30 sierpnia 2014 roku, kiedy przez zaobserwowaną zwiększoną aktywność wulkanu wystosowano zalecenie, aby się do niego nie zbliżać. Obecnie stan zagrożenia zwiększono do 3. stopnia, co oznacza zakaz zbliżania się w pobliże góry do 4 km. Wydano także ostrzeżenie o możliwych spadających odłamkach skał z popiołu wulkanicznego. W obszarze, gdzie wstęp jest zakazany, znajdują się jedynie muzea i restauracje, nie ma domów mieszkalnych.

Wybuch nie miał wpływu na oddaloną o 160 km elektrownie Sendai, którą ponownie uruchomiono w sierpniu tego roku.

Krater wulkanu Aso utworzył się przez cztery duże lawiny piroklastyczne prawdopodobnie jakieś 270-90 tysięcy lat temu. Najczęściej do erupcji dochodziło w kraterze Nakadake. Według informacji Japońskiej Agencji Meteorologicznej ostatni wybuch wulkanu miał miejsce w 2011 roku. W jego wyniku zaobserwowano niewielką emisję pyłu i odłamków piroklastycznych.

źródło: japonia-online

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.