Japonia: Gwałtownie wzrasta aktywność sejsmiczna i wulkaniczna

Japończycy jeszcze nie pozbierali się po katastrofalnym trzęsieniu ziemi i fali tsunami sprzed pięciu laty, a już teraz muszą przygotowywać się na kolejne zagrożenie. W ostatnim czasie eksperci zauważyli znaczący wzrost aktywności sejsmicznej i wulkanicznej – istnieją obawy, że może to oznaczać nowe wielkie trzęsienie w niedalekiej przyszłości.

 

Według profesora Shinji Toda z Uniwersytetu Tohoku, wskaźniki w obszarze Zatoki Tokijskiej w ostatnim roku są 2-5 razy wyższe niż te, które zostały zarejestrowane przed wielkim trzęsieniem ziemi z dn. 11 marca 2011 r. Wielkość największego w historii Japonii trzęsienia ziemi oszacowano na 9 stopni w skali Richtera; mmiało to miejsce w północno-wschodniej części wyspy Honsiu.

Japonia wulkany

Podnoszenie się gruntu Japonia wulkany

Ogólna sytuacja po zdarzeniu sejsmicznym, które wyzwoliło 40-metrowe tsunami, jeszcze nie wróciła do normy, efekty są widoczne w chwili obecnej. Zgodnie z ostatnimi pomiarami Japońskiego Urzędu Informacji Geograficznej oraz Ministerstwa Lądowego i Transportu, ruch skorupy nadal widoczny jest w prefekturach Miyagi i Iwate, które przemieszczają się o 10 cm rocznie. W tej sytuacji, następne wielkie trzęsieniu ziemi jest prawdopodobne – mówi profesor Todd.

W kraju odnotowano również wzrost aktywności wulkanicznej – przez okres pięciu lat w Japonii wybuchło 13 ze 110 aktywnych wulkanów, co jest wartością wyższą niż w latach ubiegłych. Trzęsienia ziemi występują częściej na wyspie Honsiu – warto zauważyć, że istnieje tam aż 21 ziejących ogniem gór.

Honsiu to największa górzysta wyspa Japonii. To tam trzęsienia ziemi zdarzają się najczęściej, ponieważ ląd leży u styku trzech płyt tektonicznych – donosi RIA Novosti.

Film pokazuje ostatnie anomalia w Japoni

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.