Japonia: możliwa erupcja drugiego co do wielkości wulkanu Sakurajima

Japońscy specjaliści podnoszą poziom ostrzeżenia przed erupcją drugiego co do wielkości wulkanu Sakurajima, zalecając okolicznym mieszkańcom zdwojoną ostrożność i przygotowanie do ewentualnej ewakuacji. Góra zagraża również pobliskiej elektrowni atomowej.

Urzędnicy – po zebraniu – podnieśli alarm do drugiego najwyższego poziomu w związku ze zwiększeniem aktywności sejsmicznej wokół wulkanu Sakurajima, który znajduje się tuż przy wybrzeżu Kagoshima, miasta liczącego ponad 600 tysięcy osób.

Japonia wulkan Sakurajima

Wzrost aktywności wulkanu nastąpił w sobotę o poranku. Sakurajima znajduje się 50 km od reaktora jądrowego, który został włączony w poprzednim tygodniu, gdy Japonia ponownie uruchomiła program atomowy po kryzysie w Fukushimie w 2011 roku. Krytycy twierdzą, że nowy reaktor jest narażony na działanie klęsk żywiołowych.

„Możliwość dla wystąpienia dużych erupcji stała się niezwykle wysoka dla Sakurajima” – powiedziały władze lokalne, zalecając mieszkańcom ścisły monitoring wulkanu oraz przygotowanie się do ewentualnej ewakuacji. Ostrzeżenie odnosi się do części wyspy, która jest domem dla ponad 4000 osób.

Japonia wulkan Sakurajima

Ostatni większy wybuch 1117-metrowej Sakurajimy – będącej atrakcją turystyczną dla zagranicznych gości – miał miejsce w 2013 roku, emitując chmurę popiołu oraz opady materiału skalnego na obszary zamieszkałe, nie powodując jednak większych strat.

W Japonii aktywność wulkaniczna jest powszechna, bowiem kraj leży w tzw. „Pacyficznym Pierścieniu Ognia”, gdzie notuje się najwięcej trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów na świecie.

Ostatni śmiertelny wybuch wulkanu w Japonii miał miejsce we wrześniu 2014 r. Góra Ontake eksplodowała w momencie, gdy na szczycie znajdowały się setki osób. Szacunkowo zginęły 63 osoby, ale wiele ciał do dziś nie odnaleziono.

Japonia wulkan Sakurajima

Japonia wulkan Sakurajima

źródło: krolowa superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.