Japonia: Satelita rozpadł się na orbicie

Japoński satelita o wdzięcznej nazwie „Hitomi” ASTRO-H, co w języku polskim oznacza „oko”, która została uruchomiona 17 marca z kosmodromu Tanegashima. Jej pierwsze prace zaplanowano na 26 marca, jednak naukowcy Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) tego samego dnia poinformowała, że komunikacja z urządzeniem została utracona, a w poniedziałek naukowcy doniosą o rozpadzie satelity – donosi RIA Novosti.

astro-h

W poniedziałek 27 marca pracownicy Wspólnego Centrum Operacji Kosmicznych poinformowali o pięciu tajemniczych fragmentach znajdujących się na orbicie okołoziemskiej, które prawdopodobnie należą do zaginionej satelity. Zdaniem ekspertów problem mogą pojawić się z powodu braku mocy na skutek zwarcia lub awarii paneli słonecznych. Wcześniej Saku Tsuneta, szef dywizji JAXA, mówił o możliwym odchyleniu od pożądanej trajektorii satelity – 580 km od Ziemi.

Głównym celem zespołu było zbadanie czarnych dziur o ciężkich grawitacjach. Nauka niewiele wie o tym, jak tworzą się rozwijają tego rodzaju obiekty, a „Hitomi” miał udzielić odpowiedzi na te kosmiczne sekrety. Co więcej, z jego pomocą planowano uzyskać nowe informacje na temat ciemnej materii i Drogi Mlecznej.

ASTRO-H jest wynikiem wspólnej pracy Japończyków i Amerykanów. Na satelicie zainstalowano kilka teleskopów rentgenowskich. Największy z nich ważył 2,7 tony oraz mierzył 14 metrów długości. Wyposażony został również w czujniki

Zbieranie danych z Hitomi miało nastąpić w lecie, a w listopadzie miał działać na pełnych obrotach. Biorąc pod uwagę najnowsze informacje o znalezionych fragmentach satelity nie będzie to już możliwe. Ale JAXA nadal prowadzi dochodzenie i próbuje ponownie nawiązać komunikację z urządzeniem.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Japonia: Satelita rozpadł się na orbicie”

  1. no comment, a uważają się za ojców technologii

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.