Jaśniejąca kometa ISON z tygodnia na tydzień

Ze zdjęć wykonanych przez Mike’a Hankeya można wywnioskować iż na przestrzeni paru miesięcy kometa ISON staje się coraz jaśniejsza i jaskrawsza w swym kolorycie.

Kometa ISON jaśnieje

Tak więc opisywana kometa C/2012 S1 (ISON) należąca do tych muskających słońce została odkryta przez dwóch astronomów Witala Nieuskiego i Artioma Nowiczonoka. Mikey Hankey relacjonuje iż we wrześniu kometa była ledwo zauważalną smugą nieodróżniającą się od innych gwiazd. Swoje obserwacje zapoczątkował w kalifornijskim obserwatorium w Auberry, kontynuował je również w domu rodzinnym w Maryland. Z tygodnia na tydzień obiekt ten zaczynał być coraz bardziej widoczny.

Kometa ISON przez teleskop

Na najbliższe spotkanie komety ze słońcem określa się odległość 1,2 mln km i ponoć ma ono przypadać na 28 listopada. Spotkanie to jeśli nastąpi ma zapewnić niesamowite przedstawienie trwające przez prawie cały grudzień.

Jeżeli przetrwa przelot koło słońca będzie widoczny wielki spektakl na niebie

ISON w dość bliskim spotkaniu ze słońcem stała się aktywną, otoczoną gazową atmosferą kulą zmieniając swój poprzedni skalno-lodowy stan. Według autora zdjęć zmiany te zaszły 10 listopada a już cztery dni później uchwycił on kolejne ewolucje.  Dla osób, które nie do końca wierzą bądź chcą się osobiście przekonać o istnieniu niezwykłej komety jest szansa.Otóż przy dobrych warunkach pogodowych jest okazja zobaczenia opisywanego obiektu. Przydatne do obserwacji mogą być też odpowiednie sprzęty. Wytrwałość może zaowocować wspaniałymi zdjęciami.

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o