„Jeden wielki huk, jakby trzęsienie ziemi” Osunięta skarpa w Gdyni

Na Kamiennej Górze w Gdyni osunęła się skarpa. Ziemia zasypała wielorodzinny budynek i uszkodziła jezdnię. Ewakuowano 15 osób.

W czwartek wieczorem w Gdyni osunęła się ziemia. Jak poinformował kpt. Łukasz Płusa z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni, przy ulicy Siedzickiego 22 na długości 18 metrów osunęła się skarpa wraz z częścią drogi.

Ewakuacja i zabezpieczenie terenu

Ziemia, która zsunęła się ze zbocza na osiedlu Kamienna Góra, uszkodziła pobliską drogę, a następnie przysypała drzwi wejściowe do budynku wielorodzinnego. Służby ewakuowały z niego 15 osób i domowe zwierzęta.

Miasto zapewniło mieszkańcom lokale zastępcze, jednak, jak poinformował w piątek kpt. Paweł Gil z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni, tylko część osób z nich skorzystała. Pozostali nocowali u swoich rodzin.

– Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuowaniu 15 osób z budynku, na zewnątrz, do strefy bezpiecznej – mówił Gil. – Oczywiście zabezpieczenie jezdni ulicy Sienkiewicza, żeby pojazdy się nie poruszały, bo jeden pas ruchu został zarwany, groziło zarwaniem dalszej części jezdni – dodał.

„Nie ma zagrożenia”

Jak zaznaczył Gil, teraz trzeba sprawdzić, czy obiekt może być użytkowany. Tym jednak zajmie się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

– Czekamy na inspektora, który oceni, jaka była przyczyna i co należy robić – mówił Roman Witowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni. – Wszystkie media w tej chwili są zabezpieczone, woda, gaz, elektryczność, także nie ma zagrożenia – dodał.

„Jakby trzęsienie ziemi”

W wyniku osuwiska nikomu nic się nie stało, jednak mieszkańcy przeżyli chwile grozy.

– Był jeden wielki huk, jakby trzęsienie ziemi – relacjonowała jedna z mieszkanek wielorodzinnego domu.

Strażacy jeszcze wieczorem zabezpieczyli obszar, który uznano za niebezpieczny. Fragment drogi, który został przysypany, jest obecnie nieprzejezdny. Staż miejska obecnie pilnuje, by nikt nie zbliżał się do zapadniętej jezdni.

Winna woda

Skarpa osunęła się najprawdopodobniej w wyniku intensywnych opadów deszczu i roztopów, które obecnie występują w znacznej części kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w związku z tym ostrzeżenia pogodowe.

– Przyczyną całego zdarzenia była woda, która prawdopodobnie spływała z górnej posesji i dostała się pod jezdnię i wypłukała podkład pod jezdnią – mówił bryg. Mirosław Mendyka ze straży pożarnej w Gdyni.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.