Jedna z największych erupcji na świecie. Lawa wciąż płynie

Około 25 000 trzęsień ziemi zarejestrowało Islandzkie Biuro Meteorologiczne od czasu kiedy na Holuhraun rozpoczęła się erupcja, czyli od 29 sierpnia. Jest to jedna z największych erupcji na świecie.

W sumie zarejestrowano 39 trzęsień ziemi, które miały powyżej 5,0 stopnia w skali Richtera, większość z nich miała miejsce na krawędzi krateru wulkanu Bárðarbunga.

W poniedziałek sesjsmometry zarejestrowały trzęsienie ziemi, którego siła wyniosła 5,5 stopnia i było ono odczuwalne w Akureyri.

Wulkanolog Ármann Höskuldsson powiedział, że erupcja na Holuhraun jest nie tylko największa na świecie ale jest także pod wieloma względami bardzo ciekawa.

Wypływ magmy na powierzchnię ziemi jest bardzo duży i powstają fontanny lawy, które strzelają wysoko w powietrze. W powietrzu cały czas występuje wysokie stężenie trujących gazów. Aby znaleźć coś podobnego, musimy cofnąć się do erupcji wulkanu Laki – Lakagígar – mówił Ármann.

Dodał on także, że nie ma pojęcia jak długo potrwa ta erupcja i skomentował to słowami:

To trwa dłużej niż przewidywałem.

Wulkan Bardarbunga Erupcja

Wulkan Bardarbunga Erupcja

Od piątku w miejscu erupcji na Holuhraun pojawiła się nowa rzeka lawy, która płynie około 7 km od kraterów. W rezultacie obszar jaki obecnie został zalany przez lawę znacznie się zwiększył.

Instytut Nauk o Ziemi szacuje, że nowa lawa zajmuje teraz obszar około 46 km kwadratowych, co oznacza, że jest ona o 23 razy większa od Księstwa Monako i o 1,5 raza większa od Macau w Chinach, które ma populację 624 000.

Wulkan Bardarbunga Erupcja

Erupcja trwa i zgodnie z informacjami podanymi przez specjalistów jej natężenie się nie zmienia. Zanieczyszczenie dwutlenkiem siarki, który jest wydalany podczas wybuchu ma wpływ na mieszkańców kraju. Dziś chmura gazów ma dotrzeć do północnej części Islandii i będzie się rozciągać od Eyjafjörður do Akureyri oraz do Kópasker w Öxarfjörður.

Wulkan Bardarbunga Erupcja

źródło: http://icelandnews.is

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Jedna z największych erupcji na świecie. Lawa wciąż płynie”

  1. Zapraszam do oglądania seri filmów pt. Przetrwać apokalipsę. Odcinek 44 Bunkier FEMA w Thomasville tutaj: http://youtu.be/8WZtRNTR0mI

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.