Jednoczesna erupcja pięciu wulkanów w Indonezji

Erupcje pięciu wulkanów, które wyemitowały w niebo ogromne chmury popiołów, doprowadziły do zamknięcia trzech lotnisk w archipelagu Indonezji – informuje Associated Press.’

Pięć erupcji jednocześnie

Góra Raung na wyspie Jawa wyemitowała słup popiołu oraz materiału wulkanicznego na wysokość ponad 4 km po licznych wstrząsach trwających od kilku ostatnich tygodni – powiedział Surono, wulkanolog rządowy.
Popiół uniósł się również z wulkanów Gamalama i Dukono, które stanowią łańcuch wysp Moluków, Sinabung na Wyspie Sumatra oraz Karangetang na wyspie Sian, przez co okolice pogrążyły się w zupełnych ciemnościach – dodał Surono, który posługuje się jedynym imieniem.

Domy opuściło 13 tys. ludzi

W ciągu ostatniego miesiąca z powodu erupcji wulkanicznych ewakuowano co najmniej 13 tys. osób, głównie ze stoków wulkanu Sinabung w dystrykcie Tanah Karo – powiedział Surono.
„Z naszej oceny wynika, że jednoczesny wybuch pięciu wulkanów to zjawisko normalne” – oświadczył Surono, dodając, że wszystkie wybuchy mają naturalne i prawidłowe pochodzenie w kraju, gdzie znajduje się 130 aktywnych wulkanów.


Zamknięto trzy lotniska

Rzecznik krajowego Ministerstwa Transportu Julius Adravida Barata powiedział, że we wtorek późnym popołudniem zamknięto loniska Jember o Banyuwangi, a w środę na kilka godzin uziemiono także loty z międzynarodowego portu na wyspie Bali. AP donosi, że 37 lotów do i z lotniska Denpasar na Bali zostało odwołanych.
Erupcja wulkanu Raung na początku tego miesiąca wywołała chaos na lotnisku na popularnej turystycznie indonezyjskiej wyspie Bali oraz czterech innych lotnisk, co okazało się niezwykle dotkliwe dla tysięcy ludzi.
W ubiegłym tygodniu ministerstwo zamknęło lotnisko Sultan Babullah w mieście Moluki Północne w Ternate po erupcji wulkanów Gamalama i Dukono, które wyemitowały w niebo pył na wysokość 3,5 km.


Aktywny rejon

Indonezja, łańcuch 1700 wysp, gdzie miliony ludzi żyje na obszarach górskich lub w pobliżu żyznych zagrożonych powodzią równin, jest podatna na wstrząsy sejsmiczne ze względu na swoje położenie na Pacyficznym Pierścieniu Ognia: łuku wulkanów i uskoków otaczających Basen Oceanu Spokojnego.

źródło: krolowa superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.