Jeśli zima będzie mroźna i sucha to Polska pogrąży się w ciemności

Susza, która dotknęła w tym roku Polskę, określana jest przez niektórych jako katastrofalna, a eksperci obawiają się, że jeśli w najbliższych miesiącach nasz kraj nie otrzyma znaczących opadów i sytuacja się nie poprawi, grozi nam… brak dostępu do prądu.

awaria sieci energetycznej

Polska stepowieje

Na konferencji prasowej ekspert ds. energii dr inż. Tomasz Kowalak przestrzegł, że Polsce grozi paraliż energetyczny. „”Dramatyczna sytuacja hydrologiczna, jaka wystąpiła latem, gdyby miała swą kontynuację w okresie mroźnej zimy może już nie ograniczyć, ale wręcz sparaliżować działanie źródeł cieplnych, gdyby cieki wodne używane do chłodzenia zamarzły do dna” – podkreślił.

Ekspert dodał, że Polska leży w tzw. niżu europejskim, czyli w strefie, gdzie deficyt opadów w przyszłości będzie się pogłębiał. „To ten sam proces, który 5 tys. lat temu spowodował, że Sahara, która wcześniej była zielona, teraz stała się pustynią. Podobnie będzie z Polską – wody z roku na rok będzie coraz mniej” – zaznaczył.

Zła energetyka

Kowalak przypomina, że polska energetyka jest w większości termiczna, więc aby sprawnie funkcjonowała, potrzeba dużych ilości wody. Jeśli miesiącami – tak jak w tym roku – występuje susza bądź jest za gorąco, bloki na węgiel kamienny, brunatny czy gazowe nie mogą pracować. „System (energetyczny) oparty na elektrowniach cieplnych, ze swej natury podatny jest na ryzyka wynikające z ekstremalnych temperatur jako jednego z przejawów ryzyk immanentnych” – powiedział.

Tym samym dalsza rozbudowa elektrowni cieplnych nie ma sensu i trzeba jak najszybciej zainwestować w odnawialne źródła energii. W okresie letnim rolę wspaniale spełniałaby energetyka odnawialna, w szczycie zimowym energia z wiatru i budowana stopniowo infrastrukturą magazynowania energii.

Problemy z upałami

Z powodu bardzo intensywnych upałów 11. sierpnia br. Polskie Sieci Elektroenergetyczne wprowadziły 20. stopień zasilania, a rząd umożliwił ograniczanie dostaw energii do 8 tys. odbiorców energii.

źródło: krolowa superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Jeśli zima będzie mroźna i sucha to Polska pogrąży się w ciemności”

  1. No jak widać jesień, po 23.09.2015 będzie znamienna, będzie to prawdziwa polska złota jesień, bez jedzenia i bez prądu…

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
  2. Mam świeczki.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.