Jesteśmy coraz bliżej rozwiązania tajemnicy święcących plam na Ceres?

To była największa tajemnica Układu Słonecznego w tym roku – czym są jasne plamy na Ceres, największego obiektu w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem? Naukowcy sądzą, że mają teraz kilka odpowiedzi na to pytanie.

ceres

Tajemnicze jasne plamy

„Są to miejsca, gdzie wpływy ma słona woda wydobywająca się spod warstwy lodu pod powierzchnią planety karłowatej” – piszą astronomowie na łamach Nature.

Kamera zamontowana na satelicie Dawn amerykańskiej agencji kosmicznej zarejestrowała 130 jasnych punktów, które znajdują się na świecie o powierzchni 950 km. Ale zdecydowanie najbardziej imponujący zbiór można znaleźć w kraterze nazwanym Occator na północnej półkuli Ceres.
Gdy sonda przebyła w pobliże obiektu, aparat został zaprogramowany w taki sposób, aby uwzględnić wszystkie szczegóły znajdujące się na powierzchni ciemnej planety – czarnej jak asfalt. „Powiedzieliśmy, wow! Co to? My nie spodziewaliśmy się tego” – wspomina Andreas Nathues, główny badacz.

ceres

Warstwa lodu i soli?

„Współczynnik odbicia sięga 0,25, co oznacza, że ​​około 25% światła jest widoczne w środku wewnętrznego rdzenia” – powiedział naukowiec z Instytutu Badań Układu Słonecznego w Getyndze w Niemczech.

Najnowsze badania wskazują, że jest bardzo prawdopodobne, iż pod skalistą powierzchnią, w płaszczu Ceres, znajduje się warstwa lodu i soli.

„Kiedy promienie kosmiczne przenikają do tej warstwy, lód zaczyna sublimować (przechodzi ze stałego na gazowy stan skupienia). Uwolniona para następnie ucieka od powierzchni, podnosząc cząstki lodu i pyłu w procesie, w celu wytworzenia rodzaju mgiełki.

Dawn widział tę mgłę każdego dnia w kraterze Occator pod bardzo ostrym kątem. Naukowcy domyślają się, że w momencie, gdy większość lodu odparuje, plama stanie się błękitna. Sonda zauważyła również sygnatury uwodnionego siarczanu magnezu (sól Epsom), które dominują w różnych miejscach na plamach.

ceres

Przypomina kometę

Emisja wody, którą odnotowano podczas niektórych obserwacji Ceres wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Herschel w roku 2013, przypomina kometę, gdzie lód zachowuje się w podobny sposób, zbliżając się do Słońca. „To trochę jak kometa, ale musisz zrozumieć, że Ceres jest częściowo zróżnicowanym ciałem” – powiedział dr Nathues.

„To bardzo prawdopodobne, że skorupy lodu znajdują się pod powierzchnią Ceres. I jest zupełnie inny od komet. Komety to obiekty, o oryginalnym materiale, który może się tylko nieznacznie zmienić”.

W odrębnym raporcie na łamach Nature Maria Cristina De Sanctis podnosi możliwość, że Ceres ukształciła się nie w miejscu, którym znajduje się obecnie (415 mln km od Słońca). a gdzieś znacznie dalej w Układzie Słonecznym.

Spektroradiometr Visible-Infrared Mapping Spectrometer należącym do Dawn zarejestrował duże fitokrzemianowe amonowe części powierzchni planety. Fitokrzemiany są minerałami ilastymi, które powstają, gdy pozostałe materiały skalne ulegają zmianie przez wodę przez dłuższy czas.

Jednakże, jest to sygnał, że amoniak jest bardzo interesującym elementem w tym przypadku.

ceres

źródło: krolowa-superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Jesteśmy coraz bliżej rozwiązania tajemnicy święcących plam na Ceres?”

  1. Wszystko to być może…

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.