Jesteśmy w wielkim niebezpieczeństwie? Komety regularnie uderzają w Ziemię niszcząc życie

Ziemia może być w wielkim niebezpieczeństwie. Naukowcy zidentyfikowali 26 mln-letni cykl uderzenia meteorów, który zbiega się z terminem wymierań w ciągu ostatnich 260 milionów lat. Wydarzenia końca świata są związane z ruchem słońca i jego rodziną planet przez gęstą środkową płaszczyznę Drogi Mlecznej – donosi Space.com.

uderzenie komety w Ziemię

Nie możemy spać spokojnie?

Grawitacyjne zaburzenia Obłoku Oriona, będącej powłoką lodowych obiektów na zewnętrznej krawędzi Układu Słonecznego, mogą sprzyjać okresowym deszczom komet, które „zasypują” wewnętrzny region, gdzie znajduje się m.in. Ziemia.

Ostatnie z tych wydarzeń miało miejsce około 11 milionów lat temu, mniej więcej wtedy, gdy nastąpiło masowe wymieranie środkowego miocenu. Ale według geologa profesora Michaela Rampino, założenie, że żyjemy w bezpiecznej epoce może niebawem okazać się błędne. „Istnieją dowody na to, że aktywność komet była wysoka przez ostatnie jeden do dwóch milionów lat, a niektóre orbity tych komet są zaburzone, więc możemy być nimi obsypywani w chwili obecnej” – podkreślił ekspert.

„To byłoby zgodne się z naszą pozycją w pobliżu galaktycznej płaszczyzny środkowej, gdzie należy oczekiwać perturbacji z ciemną materią, itp.” – dodają.

uderzenie komety w Ziemię

Wymierania związane ze wzrostem aktywności komet

Ciemna materia jest tajemniczą niewidoczną strukturą, która otacza galaktykę i może być wykryta tylko na podstawie jej efektów grawitacyjnych. Uważa się, że stanowi ponad 80 procent całej materii we wszechświecie.

Profesor Rampino z New York University i jego kolega, profesor Ken Caldeira z Carnegie Institution, przeprowadzili analizę uderzenia meteorów i wymierania, używając nowo dostępnych danych, zapewniających bardziej dokładne szacunki wiekowe.

Okazało się, że sześć wielkich wymierań zbiegło się z terminem wzmożonego wpływu komet na powierzchnię Ziemi. Jedno z badanych wpływów obejmuje dużą kometę lub asteroidę, która nawiedziła Ziemię 65 mln lat temu u wybrzeży Jukatanu w Meksyku i mogła spowodować zagładę dinozaurów.

Pięć z sześciu powstałych kraterów powstało w tym samym momencie, kiedy nastąpiło masowe wymieranie na Ziemi – powiedział jeden z naukowców w artykule opublikowanym w czasopiśmie Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

„Związek między powstawaniem tych oddziaływań a wydarzeniami wymierania w ciągu ostatnich 260 milionów lat jest uderzający i sugeruje związek przyczynowo-skutkowy” – powiedział prof Rampino. „Ten kosmiczny cykl śmierci i zniszczeń ma niewątpliwie wpływ na historię życia na naszej planecie” – dodał.

źródło: krolowa superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.