Jeszcze więcej metanu w Atlantyku? Naukowcy odkryli ponad 500 źródeł emisji

Jeszcze więcej metanu w AtlantykuNa dnie Atlantyku, odkryto ponad 500 miejsc, z których uwalniany jest metan. Naukowcy nie kryją zaskoczenia, bo tak wiele nowych pióropuszy gazu cieplarnianego może przyczyniać się do globalnego ocieplenia.

Podczas badania dna Atlantyku (u wybrzeży w w pasie od Karoliny Północnej po Massachusetts) naukowcy natknęli się na nowe źródła emisji metanu. Zdaniem ekspertów odkryto ponad 500 pióropuszy gazu, zawartych w postaci klatratów – kryształków zbudowanych z cząsteczek wody i metanu. Znaleziono je na różnych głębokościach, między 50 a 1700 metrów.

30 tysięcy ukrytych źródeł metanu

Klatraty to zagrożenie dla współczesnych ludzi. Przyczyniają się do globalnego ocieplenia poprzez uwalnianie ogromnych ilości metanu – gazu cieplarnianego. Z najnowszych szacunków wynika, że na całym świecie może istnieć około 30 tys. takich pióropuszy.

„To pierwszy raz”

Odkrycie okazało się niemałą niespodzianką. – To pierwszy raz, kiedy w rejonie pozaarktycznym zauważyłem tak wiele wycieków metanu, niezwiązanych z naturalnymi zbiornikami ropy naftowej czy gazu – przyznał prof. Adam Skarke z Uniwersytetu Stanowego w Mississippi, który prowadził badania.

Niepotwierdzona teza, którą uznał świat naukowy

Naukowcy podkreślają przy tym, że co prawda nie potwierdzili jeszcze składu chemicznego wydostającego się gazu, jednak są pewni, że to metan. Ich przypuszczenia poparte są licznymi poszlakami. To wystarczyło, by wyniki zostały opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma „Nature Geoscience”.

Metan im nie straszny

Podczas prezentacji badań skupiono się również na otoczeniu odkrytych źródeł metanu. Według ekspertów, znajduje się tam wiele form życia – osobników chemosyntetycznych, które czerpią energię z reakcji chemicznych.

Tak „oddycha” Ziemia

Metan to gaz, którego jest coraz więcej na powierzchni naszej planety. Dzięki obserwacjom z należącej do ESA satelity Envisat i japońskiej GOSAT możemy prześledzić zmiany, jakim podlegały w tym czasie stężenia w atmosferze dwóch najważniejszych ziemskich gazów cieplarnianych – dwutlenku węgla i metanu.

Źródło: BBC Autor: kt/mk

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

3 thoughts on “Jeszcze więcej metanu w Atlantyku? Naukowcy odkryli ponad 500 źródeł emisji”

 1. pitu pitu o niczym qurrr ka jasna.. zal czytac i marnowac czas! na takie ”fakty” dzieki takim pismakom jak wy, ktorzy podaja ludziom do wiadomosci publicznej takie nic nie warte o kant dupy otrzec informacje ci pseudo naukowcy maja co robic!. nalezy zrobic tak jak z Doda przestac promowac balwana to zejdzie na ziemie jak bedzie chciala z powrotem do telewizji to powrot TYLKO na poziomie.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Drogi michallesz2 przeczytaj najpierw 1 tes 4 , 17

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. W Biblii w Apokalipsie opisane są proroctwa na nadchodzące czasy.OBJAWIENIE ŚW. JANA 16
  A trzeci wylał czaszę swoją na rzeki i źródła wód ; i przemieniły się w krew
  A czwarty wylał czaszę swoją na słońce ; i dana mu została moc palenia ludzi żarem.
  A piąty wylał czaszę swoją na tron zwierzęcia i pogrążyło się królestwo jego w ciemnościach , i gryźli ludzie z bólu swoje języki.
  A szósty wylał czaszę swoją na wielką rzekę Eufrat; i wyschła jej woda, aby można było przygotować drogę dla królów ze wschodu słońca.
  A siódmy wylał czaszę swoją w powietrze ; i rozległ się ze świątyni od tronu donośny głos mówiący ; Stało się.
  I nastąpiły błyskawice i donośne grzmoty i wielkie trzęsienie Ziemi jakiego nie było ,odkąd człowiek istnieje na Ziemi; tak potężne było to trzęsienie.

  Na Ziemi obecnie mamy czaszę 3 i wody zabarwiają się na kolor czerwony. Następnym znakiem będą upały i susze.Ten znak już się zaczął.Potem nastąpi druga faza kryzysu.Banki zaczną padać. Na Ziemi zapanuje bieda , która otworzy następny znak związany z zanieszkami doprowadzając do III wojny światowej. A potem nadejdą trzęsienia Ziemi i potop.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.