Jordania mści się za śmierć pilota z rąk ISIS. 56 nalotów w trzy dni

Spalenie pilota z Jordanii

Dowódca sił powietrznych Jordanii poinformował w niedzielę, że dokonały one w ciągu trzech dni 56 nalotów na pozycje dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w północno-wschodniej Syrii.

Jordania rozpoczęła intensywne uderzenia lotnicze na islamistów w Syrii i Iraku w czwartek w odwecie za zamordowanie przez nich jordańskiego pilota. Działania te trwały do soboty i na razie brak doniesień, by były kontynuowane w niedzielę.

Naloty dokonane przez Jordanię

Niszczenie potencjału fanatyków

– Osiągnęliśmy to, co było naszym zamiarem. Zniszczyliśmy centra logistyczne, składy broni i zaatakowaliśmy kryjówki ich bojowników” – powiedział na konferencji prasowej dowódca jordańskiego lotnictwa wojskowego, generał Mansur al-Dżbur.

Jak zaznaczył, na samoloty jordańskie przypada blisko 20 proc. ataków, jakich na terenie Syrii dokonała kierowana przez USA koalicja, prowadząca kampanię powietrzną przeciwko IS. Dodał, iż dbano o to, by uderzenia nie powodowały ofiar wśród cywilów.

Według generała naloty spowodowały „degradację” blisko 20 proc. potencjału bojowego rebeliantów. – Jesteśmy zdecydowani zetrzeć ich z powierzchni ziemi – zadeklarował Dżbur.

Odwet za bestialską egzekucję

Król Jordanii Abdullah zapowiedział pomszczenie zbrodni, której ofiarą padł jordański pilot wojskowy Muath al-Kasaesbeh, pojmany przez dżihadystów w Syrii 24 grudnia. Materiał wideo przedstawiający spalenie go żywcem udostępniono we wtorek w internecie.

Spalenie pilota z Jordanii

Jak wskazuje Reuters, wielu mieszkańców Jordanii ma obawy, że wchodząc w konflikt z Państwem Islamskim naraża się ona na odwetowe ataki terrorystyczne na własnym terytorium.


Autor: mk/kka / Źródło: PAP

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.