W niedzięlę Jowisz znajdzie się najbliżej Ziemi. Można wypatrzyc lornetką jego księżyce

planeta JowiszNajwiększa planeta naszego układu słonecznego czyli Jowisz znajdzie się w niedzielę najbliżej Ziemi. Następna taka konfiguracja planet dopiero za 13 miesięcy. Będziemy transmitować obserwację Jowisza i jego księżycy za pomocą teleskopu.

Jowisz – piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego. Jego masa jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem dwa i pół raza większa niż łączna masa wszystkich innych planet w Układzie Słonecznym. Wikipedia

Jowisz tak blisko dopiero za 13 miesięcy

Opozycje Jowisza zdarzają się co 13 miesięcy. Jak podaje dr Olech, opozycja opozycji równa nie jest, bo orbity Ziemi i Jowisza nie są okręgami, a elipsami. Ich spłaszczenie powoduje, że nawet w samej opozycji odległości obu planet od siebie mogą być różne. W opozycji, która wypadnie dokładnie 5 stycznia o godz. 22.11 naszego czasu, Jowisza i Ziemię będzie dzielił dystans 630 mln km.

Gazowy gigant najlepiej widoczny po północy

Jowisz świeci teraz w Bliźniętach na prawo od najjaśniejszych gwiazd tej konstelacji, czyli Kastora i Polluksa. Blask planety jest tak duży (wynosi obecnie -2.5 wielkości gwiazdowej), że z jej odnalezieniem nie powinno być najmniejszego problemu. Najlepsze warunki do obserwacji Jowisza występują tuż po północy, kiedy planetę widać 60 stopni nad południowym horyzontem. Trochę trudniej dojrzeć go wieczorem, bo trzeba go wtedy szukać około 10 stopni nad wschodnim horyzontem.

Do obserwacji Jowisza wystarczy lornetka

– Opozycja Jowisza to nie tylko okazja do podziwiania go gołym okiem. Warto skierować na niego jakiś instrument optyczny. Już lornetka z większym powiększeniem lub prosta luneta dająca powiększenie na poziomie małych kilkudziesięciu razy pozwoli zobaczyć nam wyraźnie tarczę planety i cztery galileuszowe księżyce Jowisza. Amatorski teleskop o średnicy zwierciadła 15-25 cm da nam jeszcze więcej, bo możemy nim dojrzeć szczegóły na powierzchni planety, a także jej słabsze księżyce – dodał naukowiec.

księżyc planety Jowisz

Planetę można obserwować cały miesiąc

Jednak obserwacje będą możliwe nie tylko 5 stycznia. Wzajemne położenie Ziemi i Jowisza zmienia się na tyle wolno, że kilka dni przed i kilka dni po tej dacie Jowisz będzie równie efektowny, a świetne warunki do jego obserwacji potrwają przez cały miesiąc.

Porównanie wielkości lanet do Jowisza

Transmitujemy na żywo obserwację Jowisza

Jowisz zobaczymy większy i z większymi szczegółami, będzie można oglądać ciągle zmieniającą się jego plamę czyli trwającą na nim burzę oraz jego księżyc, który też znajdzie się w obiektywie teleskopu.

TRANSMISJA Z OBSERWACJI JOWISZA NA ŻYWO

źródło: TVN Meteo, Wikipedia

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o