Już jutro Włochy mogą zniknąć z powierzchni Ziemi

U wybrzeży Włoch drzemie największy podmorski wulkan w Europie: Marsili. Podwodna góra ma u podstawy 70 km długości i 30 km szerokości. Wysoki na 3 tys. metrów stożek, którego wierzchołek znajduje się 450 metrów pod powierzchnią morza w każdej chwili grozi wybuchem, informuje „Corriere della Sera”.


Problem w tym, że epicentrum trzęsienia znajdowało się zaledwie 70 kilometrów na zachód od krateru podmorskiego wulkanu Marsili. Jak wynika z ostatnich badań, struktura tego wulkanu w ostatnich latach wyraźnie się zmieniła, ściany krateru zaczęły tracić stabilność, a komora magmowa ma bardzo dużą powierzchnię i wciąż się powiększa.

Wszystkie te zjawiska świadczą o tym, że wulkan może wybuchnąć dosłownie w każdej chwili. Dla wulkanologów wskazówką o zbliżającej się rychłej erupcji są głównie nasilające się wstrząsy.

wulkan-wlochy

Gdy wulkan wybuchnie, jego ściany, bardzo kruche, zawalą się, a to wywoła falę tsunami, która pochłonie Kampanię, Kalabrię i Sycylię – ostrzega prof. Enzo Boschi, prezes Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii Włoch.

Jego zdaniem do katrastrofa może się wydarzyć w każdej chwili, nawet jutro.

wulkan-wlochy

Nie wiadomo, kiedy ostatnio Marsili wybuchł. Nie ma o tym wzmianek w żadnych dokumentach. Jednak wulkan jest stale czynny.

wulkan-wlochy

Ostatnio jego aktywność wzbudziła zaniepokojenie naukowców. Wysłali więc tam statek badawczy Urania. Okazało się, że ściany wulkanu, w którym kipi magma, są niezmiernie kruche.

Co to oznacza? Że w każdej chwili kawerna, w której zbiera się magma może pęknąć. Wulkan runie wówczas, wywołując ogromna falę tsunami.

tsunami

Marsili znajduje się na Morzu Tyrreńskim, zaledwie 150 km od Kampanii.

Wulkan Etna został pokryty instrumentami, które mogą nas ostrzec przed ewentualnym wybuchem. Na Marsili nie mamy takiej aparatury. Wiemy, że katastrofa nastąpi, może już jutro, ale nie potrafimy jej przewidzieć – twierdzi prof. Boschi.

źródło: sfora

14
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
JaMareksMoazgaga Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ja
Gość
Ja

Minął rok i co? Nic.

septymiusz
Gość
septymiusz

…to jest ruska ruletka….wybuchnia czy nie wybuchnie!!!???współczuję italii…..cała Kalabria i połowa sycylii może zniknąć pod wodą…śmieszą mnie niektóre wypowiedzi….że np…zatkać krater Marsili…nie dość że zalewa ich fala emigrantów ,to jeszcze to…pozostała im tylko modlitwa….

zgaga
Gość
zgaga

Dlaczego komentarze sa z 1listopada gdy dzisiaj jest 29 pazdziernik 2016 ????????????????

Moa
Gość
Moa

Fakt. To ciekawe 🙂

s
Gość
s

to ciekawe czemu twoja wypowiedz jest z 29 listopada

nkwd
Gość
nkwd

Włoski but znajdzie sie pod wodą Francja i NImcy

LAIK GIENIO
Gość
LAIK GIENIO

Dlaczego nie da się w jakiś sposób… zapobiec „zatkać” otwór z którego wylewa się magma… Dziś przecież jest tyle technologii na świecie i żeby nie znaleść sposobu ???

Lolek
Gość
Lolek

To nie film tej siły nic nie zatrzyma

zdzich
Gość
zdzich

na przykład taki wielki korek jak od wina i zatkać i po sprawie.zaraz chyba się nie zrobi korek jak u szampana haha

greg
Gość
greg
Marek
Gość
Marek

Tak bo to jest butelka z szampanem o czym ty piszesz zastanawiasz się? ??

Wl.
Gość
Wl.

Współczuję!

cffe
Gość
cffe

ty to powaznie? a potrafilbys zatkac se otwor w tyłku?? nie bo cie rozerwie! podobniez wulkanem! ty mas zpojecia ile tam jest skuulowanej energii? jezu fajna ciemnota

Marek
Gość
Marek

Tak bo to jest butelka z szampanem o czym ty piszesz zastanawiasz się? ??