Już w niedzielę Mars będzie najbliżej Ziemi od 11 lat

22 maja Słońce, Ziemia i Mars znajdą się w jednej linii. Czerwona Planeta nie była tak blisko Ziemi od ponad 10 lat, dlatego zaświeci ona na naszym niebie wyjątkowo jasno.

Już od kilku tygodni Marsa można doskonale obserwować nocą, nisko nad południowym horyzontem. Jednak opozycja Marsa odbędzie się 22 maja. Oznacza to, że nasza planeta znajdzie się na jednej linii między Słońcem, a Czerwoną Planetą, pomiędzy tymi dwoma astronomicznymi obiektami. 22 maja Mars znajdzie się w odległości 76,3 milionów kilometrów od Ziemi. Tymczasem osiem dni później, 30 maja, Czerwona Planeta znajdzie się najbliżej Ziemi od jedenastu lat (75,3 mln km).

MARS

„Mars wygląda jak jasna gwiazda o charakterystycznym, czerwono-pomarańczowym kolorze, świecąca nisko nad domami i drzewami na tle pięknej konstelacji Skorpiona” – napisał Karol Wójcicki na Facebooku na „Z głową w gwiazdach”.

„Rzućcie na niego okiem. W nocy z soboty na niedzielę, gdy Mars będzie w opozycji, nieco ponad nim będzie świecić piękny Księżyc w pełni” – zachęca Wójcicki.

Nie dla każdej planety

Z uwagi na różny czas obiegu planet wokół Słońca, średni czas pomiędzy kolejnymi opozycjami Marsa wynosi 780 dni. Ostatnia opozycja miała miejsce w kwietniu 2014 roku.

Opozycja (przeciwstawienie) Marsa oznacza, że Mars, Słońce i Ziemia znajdują się w jednej linii, gdzie nasza planeta znajduje się w środku. Nie istniej coś takiego jak opozycja Merkury i Wenus, ponieważ orbita Ziemi nie biegnie między tymi planetami a Słońcem.

Wyjątkowe zdjęcie

Specjaliści z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA korzystają z sytuacji, kiedy Mars znajduje się tak blisko nas. 12 maja Teleskop Hubblea wykonał zdjęcie Czerwonej Planety, kiedy znajdowała się 80,5 mln km od Ziemi. Rozdzielczość zdjęcia sięga 32 km, dzięki czemu jesteśmy w stanie gołym okiem dostrzec wiele zjawisk, jakie zachodzą na powierzchni Marsa.

MARS

źródło: tvn meteo
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.