Już w piątek na niebie zaświeci niebieski księżyc. Będzie pełnia

W ostatni lipcową noc niektórzy ujrzą wyjątkową pełnię Księżyca. To już druga w tym miesiącu, co zdarza się niezwykle rzadko. Nadprogramową pełnię naukowcy nazywają Blue Moon, czyli Niebieskim Księżycem, choć kolor ma z tym zjawiskiem niewiele wspólnego.

W nocy z piątku na sobotę, jeśli pogoda dopisze, wielu mieszkańców Ziemi zobaczy rzadką pełnię Księżyca. Będzie ona wyjątkowa, gdyż druga w tym miesiącu kalendarzowym.

Zwykle Ziemianie mogą podziwiać dwanaście pełni w ciągu roku. W 2015 r. będzie ich trzynaście. Takie zjawisko jest niezwykle rzadkie, 13. pełnia pojawia się średnio co 2,7- 2,8 lat.

Nie będzie niebieski

Naukowcy nazywają tę pełnię Niebieskim Księżycem, choć tarcza naszego satelity zwykle nie zmienia koloru na niebieski. Nazwa tego zjawiska powiązana jest z angielskim powiedzeniem „once in a blue moon” (pol. „raz na niebieski księżyc”), które w języku potocznym oznacza coś niezwykle rzadkiego.

– Niezwykle rzadko zdarza się zobaczyć tarczę zabarwioną na niebiesko. Po raz pierwszy taki widok dostrzegli obserwatorzy po eksplozji wulkanu Krakatau (wyspa na Cieśninie Saudyjskiej – przyp. red.) w 1883 roku. Gdy po wybuchu dostało się do atmosfery mnóstwo pyłu wulkanicznego, działał on jak naturalny kolorowy filtr przepuszczający głównie fale światła odpowiadające kolorowi niebieskiemu. Dlatego w wielu miejscach na świecie Księżyc przybierał własnie taką barwę – wyjaśniał Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. – Niebieski Księżyc możecie zobaczyć również latem w okolicy pustyni – dodaje.

Potrwa zaledwie moment

Pełnia trwa zaledwie chwilę, kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdą się w jednej linii. 31 lipca ten moment będzie miał miejsce o godz. 12.43 czasu polskiego.

Źródło: space.com, tvn meteo Autor: PW/map

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Już w piątek na niebie zaświeci niebieski księżyc. Będzie pełnia”

  1. For hottest news you have to go to see internet and on internet I found this
    site as a best website for newest updates.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.