Już wiadomo czemu wyginęli Majowie

Naukowcy od lat zadawali sobie pytanie, co doprowadziło do upadku jednej z najlepiej rozwiniętych cywilizacji, która zamieszkiwała Amerykę Środkową. Po ponad dwustu latach badań znamy odpowiedź.

Majowie

Majowie

Majowie zakładali swoje siedziby już przed naszą erą. Archeolodzy odkryli wiele ruin miast znajdujących się na półwyspie Jukatan, a także na terenach dzisiejszej Gwatemali. Jak pokazują badania, cywilizacja ta była wysoce rozwinięta. Majowie byli doskonałymi rzemieślnikami, posiadali wiedzę z zakresu astronomii oraz nauk matematycznych. Używali jej budując piramidy oraz świątynie.

Choć powszechna dotychczas teoria twierdzi, że to Hiszpanie doprowadzili do upadku jednej z największych cywilizacji, najnowsze badania naukowców wskazują, że gdy w 1517 do Ameryki Południowej przybyli konkwistadorzy, w zasadzie już nie istniała.

Majowie

Susza zmusiła Majów do opuszczania miast

Jedna z największych zagadek w historii została rozwiązana. Grupa naukowców ze Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii odkryła, że Majowie przemieszczali się z północy na południe w poszukiwaniu wody. Zaczęli oni opuszczać swoje miasta w około 850 roku. Uczeni podejrzewają, że podobnie jak w przypadku upadku Imperium Rzymskiego, nie było jednej przyczyny upadku cywilizacji. W czasie, który przypadł na lata świetności Majów, czyli okresie od 250 do 800 roku, nad Ameryką Południową oraz Środkową pojawiły się rekordowe opady deszczu. Z kolei od 850 roku, Majowie zmagali się z miejscowymi suszami, które trwały dekady i zmuszały ludność do poszukiwania nowych miejsc do osiedlenia się. Susza, która wystąpiła w jedenastym wieku, doprowadziła do upadku cywilizacji na północy.

Podejrzewa się, że Majowie padli ofiarą wielu czynników, które złożyły się na jedną katastrofę: wojny wewnętrzne, inwazje, stopniowe zanikanie szlaków handlowych, czy wreszcie katastrofy naturalne. Dla cywilizacji, która zajmowała się rolnictwem, zmiany klimatu okazały się tragiczne w skutkach.

Archeolodzy odkryli nowe miasta

W meksykańskiej dżungli w 1970 odkryto dwa antyczne miasta Majów. Jednak od tamtego czasu, żadna osoba nie dotarła do tego tajemniczego miejsca.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o