Kanada: przetoczyło się prawie najdłuższe tornado w historii. Wygasło po trzech godzinach

Ogromne tornado, które przetoczyło się nad kanadyjską prowincją Manitoba w poniedziałek godzinach późno popołudniowych i wieczornych, trwało przez trzy godziny – prawdopodobnie było jednym z najdłuższych w historii Kanady i być może na świecie. Cudem nikt nie został zabity – donosi USA Today.

Najdłuższe tornado, które żyło 3,5 godziny, zrujnowało obszar Środkowego-Zachodu USA w marcu 1925 r., zabijając kilkaset osób.

Manitoba tornado

„Długość ścieżki tornada z Manitoba była krótsza, ale czas trwania porównywalny z tym z USA w 1925 r.” – powiedział Randy Cerveny, sprawozdawca klimatu i ekstremalnych wydarzeń pogodowych Światowej Organizacji Meteorologicznej, odnosząc się do doniesień o kanadyjskim tornadzie.

Potężny lej przetoczył się przez wiejskie obszary południowej prowincji Manitoba – informuje Środowisko Kanady, będące odpowiednikiem amerykańskiego Serwisu Pogodowego. Choć wiatr powyrywał drzewa, uszkodził dachy, farmy i drogi, a także powalił słupy energetyczne, nikt nie został ranny, nie ma też żadnych ofiar.

„To było chyba jedno z najdłuższej żyjących tornad, jakie mieliśmy w Manitoba lub Prairies” – podkreśla Natalie Hasell, meteorolog Środowiska Kanady. David Wills, ekspert od tornad, powiedział agencji Winnipeg Press, że jeśli naukowcy potwierdzą, że tornado trwało bez przerwy przez trzy godziny, być może pokonało jedną z najdłuższych dróg Kanady w historii… być może najdłuższą”.

Inny meteorolog Środowiska Kanady, Mike Macdonald nazwał to „rzadkim” wydarzeniem, ponieważ tornada rzadko dotykają ziemi dłużej niż kilka minut.

Tornada w Kanadzie wygenerował ten sam układ niskiego ciśnienia, który przyniósł intensywne opady śniegu w amerykańskich Górach Skalistych, wichury i gradobicia na równinach. „Ten wzór pogodowy nie powinien zdarzyć się w lipcu” – poinformowali na Twitterze meteorolodzy z biura serwisu meteorologicznej w Billings.

Gigantyczne tornado w Kanadzie

źródło: krolowa superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Kanada: przetoczyło się prawie najdłuższe tornado w historii. Wygasło po trzech godzinach”

  1. i dobrze pedałom

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.