Na Karaiby naciera huragan największej piątej kategorii. Jest najsilniejszy od 9 lat

Zmierzający w stronę Jamajki huragan Matthew zyskuje na sile i osiągnął jużkategorię 5, najwyższą w skali Saffira-Simpsona. Prędkość wiatru przekracza 250 km/h.

Matthew to najpotężniejszy huragan na Morzu Karaibskim od 2007 roku (po cyklonie Feliks). Po tym jak w piątek wieczorem prędkość wiatru osiągnęła 257 km/h Krajowe Centrum Huraganów w Miami na Florydzie sklasyfikowało go jako huragan piątej kategorii według skali Saffira-Simpsona.

huragan

Jego centrum znajduje się obecnie około 700 km na południowy wschód od Kingston, stolicy Jamajki. Huraganowi towarzyszą ulewne deszcze, a huraganowe warunki pogodowe obecnie panują na północnym wybrzeżu Kolumbii.

Jamajczycy czekają na atak

Wichura zmierza na północny zachód, w kierunku Jamajki, gdzie ma uderzyć w poniedziałek, kiedy żywioł straci na sile i stanie się burzą tropikalną. Tam prędkość wiatru może osiągać do 120 km/h. Matthew może także zagrozić Kubie i Haiti. Na zaludnionych obszarach ale słabo rozwiniętych żywioł może wyrządzić wiele szkód. Już teraz mieszkańcy szykują się na nadejście huraganu. Meteorolodzy prognozują, że ulewne deszcze sprowadzą około 300 l/mkw. wody, a lokalnie nawet 500 l/mkw.

Spustoszył wschodnią część Karaibów

Matthew to 13 cyklon w 20016 roku na Atlantyku. W środę spustoszył wschodnią część Wysp Karaibskich. Barbados i St Lucia zostały sparaliżowane przez powodzie i powalone drzewa. Zamknięto tam lotniska i ośrodki turystyczne.

źródło: tvn meteo
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.