Powodz pekla tama Laos

Ratownicy ścigają się z czasem, by znaleźć ocalałych po katastrofie zapory w Laosie, która pękła w poniedziałek wieczorem, zalewając kilka wiosek oraz zabiła blisko 20 osób. Co najmniej sto innych brakuje, a tysiące straciło swoje domy.

Starszy urzędnik rządu Laosu, który odmówił bycia zidentyfikowanym, ponieważ nie był upoważniony do przemawiania w mediach, powiedział, że władze obawiają się śmierci dziesiątek ludzi, z którymi nie ma od poniedziałkowej katastrofy nie ma żadnego kontaku. Władze prowincji Attapeu używają helikopterów i łodzi, by spróbować ewakuować odciętych od świata mieszkańców wioski.

„Będziemy kontynuować działania ratownicze dzisiaj, ale to bardzo trudne, poniważ warunki są niesprzyjające. Dziesiątki ludzi nie żyje. Ta liczba być wyższa” – oświadczył pracownik biura.
Ściana wody po pęknięciu zapory zalała co najmniej siedem wiosek.

Pęknięta zapora jest częścią projektu hydroelektrowni Xe-Pian Xe-Namnoy, w którym uczestniczą firmy z Laosu, Tajlandii oraz Korei Południowej. Władze lokalne zaapelowały do organów rządowych i innych społeczności o udzielenie pomocy. Mieszkańcy potrzebują odzieży, żywności, wody pitnej i leków.

Ujęcia z katastrofy pokazały, że ocaleni ludzie czekają na pomoc skuleni na dachach swoich domów, które znalazły się częściowo pod wodą bądź brodzili w brudnych błotnistych wodach powodziowych, trzymając na rękach dzieci oraz najpotrzebniejsze rzeczy.

Pewna kobieta, widziana w filmie opublikowanym przez ABC Laos na Facebooku, płakała i modliła się, kiedy była ewakuowana łodzią. Krzyczała do ratowników, że jej matka wciąż trzymała się drzewa.

Tama, która pękła, to zapora pomocnicza o nazwie „Saddle Dam D”. Jest częścią sieci dwóch głównych zapór i pięciu pomocniczych zapór wodnych w projekcie elektrowni wodnej Xe-Pian Xe-Namnoy. Zapora była kompletna w 90 procentach została przygotowana do rozpoczęcia komercyjnej eksploatacji w przyszłym roku.

SK Engineering & Construction, południowokoreańska firma, która bierze udział w projekcie, przyznała, że pieerwsze pęknięcia zostały odkryte na zaporze już w niedzielę, zanim ostatcznie się ona zawaliła. Z kolei Ratchaburi Electric Generating Holding, główny tajlandzki interesariusz, poinformował w oświadczeniu, że tama zawaliła się po ekstremalnie silnych opadach, które spowodowały duży przepływ wody w projektowanym zbiorniku. Po pęknięciu zapory woda dostała się do rzeki Xe-Pian River, która ostatecznie wystąpiła z brzegów.

W ostatnich latach Laos zainwestował znaczne środki w energię hydroelektryczną, która stanowi około 30% eksportu.

Rząd planuje podwojenie obecnej produkcji energii do 2020 r.,, aby stać się „baterią południowo-wschodniej Azji”.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here