Katastrofalne zniszczenia tam gdzie pojawił się już huragan Matthew i 140 ofiar

Huragan Matthew pozostawił co najmniej 140 ofiar śmiertelnych na Haiti – informuje agencja AFP, powołując się na informacje podane przez ministerstwo spraw wewnętrznych.

Miejscowy urzędnik w rozmowie z AFP powiedział, że 75 osób zmarło tylko w samym mieście Roche-à-Bateau na południu Haiti. Nowe zdjęcia z odległych i odciętych regionów w południowo-zachodniej części kraju przedstawiają rozległe zniszczenia poczynione przez najgroźniejszy od 52 lat huragan.

„Tutaj niczego nie ma. Ludzie nie mają do czego wracać” – powiedział.

Haiti jest jednym z najbardziej dotkniętych burzą wysp, obok Kuby i Bahamów. Co najmniej jedna miejscowość na południu zupełnie znikła z powierzchni ziemi.

Wcześniejsza liczba ofiar podana przez służby ochrony ludności Haiti wyniosła 26, ale gdy tylko ratownicy uzyskali dostęp do niektórych z bardziej oddalonych obszarów w czwartek liczba ta gwałtownie podniosła się do ponad 100.
„Całe południowe wybrzeże Haiti od miasta Les Cayes do Tiburon, uległo zniszczeniu” – powiedział Pierre-Louis Ostin.

Zdjęcia lotnicze z południowo-zachodniego miasta Jeremie pokazały setki domów, które zostały zmiecione do samych fundamentów.

Haiti jest krajem szczególnie narażonym na burze tropikalne, ponieważ górzysty teren sprzyja wystąpieniu powodzi i osunięć ziemi, a dziesiątki tysięcy ludzi nadal mieszka w namiotach i prowizorycznych mieszkaniach po trzęsieniu ziemi w 2010 roku, który zabił ponad 200.000 ludzi. Rzecznik ONZ-owskiego sekretarza generalnego Ban Ki-moon powiedział, że rząd haitański szacuje, iż 350.000 osób potrzebuje natychmiastowej pomocy.

Huragan Matthew został uznany za najpotężniejszą od dziewięciu lat burzę, jaka rozwinęła się na wodach Karaibów. Aktualnie przemieszcza się przez Bahamy, przecinając Haiti i Kubę. Huragan znów uległ uaktualnieniu do czwartej kategorii (w pięciostopniowej skali), zmierzając w stronę amerykańskiego stanu Florydy. Gubernator Florydy zalecił ewakuację milionów ludzi z południowo-zachodnich krańców półwyspu.

huragan

huragan

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.