Kolejna próba rakietowa Korei Północnej

Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę pocisku batalistycznego – poinformowała agencja Reuters. Ze wstępnych ustaleń agencji wynika, że próba była nieudana. Test pocisku miał się odbyć na północ od stolicy kraju.

Informację o próbie rakietowej przeprowadzonej przez armię północnokoreańską potwierdzi przedstawiciel dowództwa sztabu wojskowego Korei Południowej – podał Reuters. Cytowana przez Reutersa agencja Yonhap poinformowała, że pocisk eksplodował po kilku sekundach od startu.

Informację o północnej próbie rakietowej potwierdzili amerykańscy wojskowi. Według nich odpalono najprawdopodobniej pocisk o średnim zasięgu.

Groźby ze strony Amerykanów

Kolejna w ostatnich dniach próba pocisku balistycznego miała miejsce po tym, jak sekretarz stanu USA Rex Tillerson ostrzegł Organizację Narodów Zjednoczonych, że niepowstrzymanie północnokoreańskich programy rakietowe i pocisków balistycznych może doprowadzić do „katastrofalnych konsekwencji”.

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartkowym wywiadzie dla agencji Reutera, że w kontekście programów nuklearnych i balistycznych Korei Północnej jest możliwy konflikt z reżimem Kim Dzong Una.

W rozmowie Trump pochwalił przywódcę Chin – Xi Jingpinga za to, że „bardzo mocno próbuje” powstrzymać Pjongjang.

Zarówno Chiny jak i Rosja potępiły podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ groźby płynące z Waszyngtonu.

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi powiedział podczas spotkania rady składającej się z 15 członków, że nie tylko od Chin zależy rozwiązanie problemu północnokoreańskiego. – Klucz do rozwiązania kwestii nuklearnej na Półwyspie Koreańskim nie leży po stronie Chin – stwierdził Wang.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim narasta, odkąd Korea Północna celebruje ważne dla siebie rocznice, dokonując przy tym prób rakietowych, a obie strony konfliktu przeprowadzają strategiczne ćwiczenia wojskowe.

Na znak manifestacji siły, Stany Zjednoczone wysłały lotniskowiec USS Carl Vinson w kierunku półwyspu, gdzie dołączy do stacjonującego u wybrzeży Korei Południowej okrętu USS Michigan – podwodnego okrętu uzbrojonego w pociski nuklearne. Flota Korei Południowej zapowiedziała, że zostaną przeprowadzone wspólne manewry z siłami amerykańskimi.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o