Kolejne nowe zdjęcia Plutona

Zgodnie z zapewnieniami naukowców z NASA, co tydzień w nasze ręce będą wpadały nowe zdjęcia jeszcze skrywającego przed nami wiele tajemnic Plutona. Agencja opublikowała więc kolejną garść nowych fotek, które zostały wykonane przez sondę New Horizons dokładnie 14 lipca bieżącego roku, około 15 minut przed maksymalnym zbliżeniem do planety.

pluton

pluton

Na zdjęciach możecie zobaczyć lodową płaszczyznę Sputnik Planum, ograniczoną od lewej strony sięgającymi wysokości około 3500 metrów pasmami górskimi Norgay Montes (bliżej nas) i Hillary Montes (na horyzoncie).Na prawo od Sputnik Planum widać bardziej zróżnicowany teren, prawdopodobnie uformowany przez lodowce.

pluton

Naukowcy analizujący zdjęcie przyznają, że krajobraz przypomina nieco Arktykę. Natomiast poniższe zdjęcie przedstawia rejon terminatora, czyli miejsce między oświetloną i nieoświetloną przez promienie słoneczne powierzchni Plutona.

pluton

Dzięki takim obrazom, naukowcy mogą dokładnie przyjrzeć się poszczególnym warstwom atmosfery tej planety karłowatej. Obserwacje sondy New Horizons wykazały, że sięga ona na wysokość około 100 kilometrów i zawiera dziesiątki warstw.

pluton

Tymczasem na powyższym i dwóch poniższych zdjęciach, możemy zobaczyć rejon Sputnik Planum, który w części pokryty jest lodem, a spływa on z terenów górzystych (po prawej). Azotowy lód prawdopodobnie odparował wcześniej z powierzchni Plutona, by osadzić się na większej wysokości.

pluton

Obrazy wykonane przez sondę uświadamiają nam, że powierzchnia tej planety karłowatej może być wciąż aktywna. Doliny o szerokości od 3 do 8 kilometrów, którymi może spływać lód, wskazano na zdjęciu poniżej czerwonymi strzałkami, czoło lodu, niebieskimi.

pluton

Specjaliści obsługujący misję New Horizon, oglądając zdjęcia, czują jakby naprawdę tam byli i na własne oczy widzieli jego niezwykłą powierzchnię i czuli procesy pogodowe tam zachodzące. To dla nich prawdziwa naukowa żyła złota, odsłaniająca nowe szczegóły atmosfery Plutona, jego gór, lodowców i równin.

źródło: geekwee

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.