Kolejne potężne wstrząsy od Ameryki aż po Oceanię

Papua Nowa Gwinea trzęsienie ZiemiPotężne trzęsienia ziemi nawiedzają kolejne kraje. Papuę-Nową Gwineę na Oceanii, Nikaraguę w Ameryce Środkowej i Chile w Ameryce Południowej. 266 osób zostało rannych, zniszczonych jest blisko 100 budynków.
Dzisiaj o godzinie 9:07 czasu polskiego trzęsienie o magnitudzie 7,1 nawiedziło Papuę-Nową Gwineę, wyspiarski kraj położony w zachodniej części Oceanii. O godzinie 10:16 pojawił się bardzo silny wstrząs wtórny o magnitudzie 6,5. Kilka dni temu region nawiedziła katastrofalna w skutkach ulewa.

Papua Nowa Gwinea trzęsienie Ziemi

To nie jedyny wstrząs do którego doszło w ostatnim czasie na świecie. Kolejne trzęsienie miało miejsce o godzinie 2:01 w nocy u wybrzeży Chile w Ameryce Południowej, w tym samym miejscu, gdzie 2 kwietnia wstrząs osiągnął 8,2 stopnia.

Sejsmolodzy uprzedzają, że wstrząsów wtórnych o podobnej mocy (6,1 stopnia) będzie więcej w następnych tygodniach. Nikt natomiast nie jest w stanie przewidzieć w dużym wyprzedzeniem, czy mieszkańcom grozi jeszcze silniejsze trzęsienie.

Pół godziny wcześniej doszło do jeszcze jednego wstrząsu, którego epicentrum znajdowało się w zachodniej części Nikaragui w Ameryce Środkowej, około 50 kilometrów na północ od Managui, stolicy tego kraju.

Ognisko trzęsienia o magnitudzie 6,1 położone było jedynie 10 kilometrów pod powierzchnią ziemi, dlatego fale sejsmiczne były bardzo dotkliwie odczuwane przez mieszkańców. W rejonie epicentrum, w mieście Nagarote, w gruzach legło przynajmniej 90 budynków.

Na szczęście nikt nie zginął, choć do szpitali z obrażeniami trafiło 266 osób. Według służb medycznych, stan niektórych ofiar jest poważny. Jako, że epicentrum znajdowało się na lądzie, nie było zagrożenia tsunami.

2014 rok rozpoczął się seriami trzęsień ziemi, w przeciwieństwie do poprzednich dwóch lat, które okazały się niezwykle spokojne. Sejsmolodzy ostrzegali, że w tym roku trzęsień będzie więcej, przyniosą też dużo więcej ofiar.

Do tej pory w dwóch wstrząsach w Chile i Vanuatu zginęło 7 osób, a setki zostały ranne. Najsilniejszy wstrząs odnotowano w nocy z 1 na 2 kwietnia u wybrzeży Chile w Ameryce Południowej i miał on magnitudę 8,1. Do wybrzeży kraju dotarły fale tsunami.

Warty odnotowania jest również wstrząs, który 5 kwietnia nawiedził prowincję Junnan w Chinach. Wstrząs o sile 5,3 spowodował uszkodzenie 2,7 tysiąca budynków i zniszczenie kolejnych 75. Rannych zostało 21 osób, a ponad 21 tysięcy ewakuowano. W sumie od początku roku sejsmolodzy naliczyli 440 wstrząsów o magnitudzie od 5 wzwyż.

Liczba ofiar wstrząsów w ostatnich latach:

2014 rok – 7 osób (dotychczas)
2013 rok – 1,463 osoby
2012 rok – 830 osób
2011 rok – 22,053 osoby
2010 rok – 320,627 osób
2009 rok – 1853 osoby
2008 rok – 88,011 osób

źródło: TwojaPogoda.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.