Kolejne silne trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei, wystąpiło tsunami

trzęsienie ziemi Papua Nowa Gwinea

We wtorek na Pacyfiku u wybrzeży Papui-Nowej Gwinei wystąpiło silne trzęsienie ziemi. USGS podaje, że miało siłę 7,5 w skali Richtera. Wystąpiło tsunami

We wtorek władze Papui-Nowej Gwinei wydały ostrzeżenie przed tsunami. Nie ma doniesień o ofiarach i zniszczeniach.

Tsunami

Wstrząsy zarejestrowano 113 km na południowy zachód od leżącego na wyspie Nowa Brytania miasta Kokopo, na głębokości 63 km – podały amerykańskie służby geologiczne (USGS). Pobliskie obszary są słabo zaludnione.

W pobliżu epicentrum powstała niewielka fala tsunami. Miała ona wysokość około 1 metra i uderza o wybrzeża portu Rabaul, miasta w pobliżu epicentrum. Nie odnotowano podtopień. Władze mają nadzieję, że fala nie będzie już większa. Pacyficzne Centrum

trzęsienie ziemi Papua Nowa Gwinea

trzęsienie ziemi Papua Nowa Gwinea

Ostrzegania przed tsunami podało, że fale wysokie na 1 m były możliwe w promieniu 300 km od epicentrum. Kilka godzin po trzęsieniu ziemi, ostrzeżenie zostało odwołane. Nie ma doniesień o niebezpiecznej aktywności fal (poza portem Rabaul). Obecnie zagrożenie jest minimalne, fale osiągną mniej niż 0,3 m wysokości.

Brak energii elektrycznej

Trzęsienie ziemi spowodowało pęknięcia ścian, zerwanie linii energetycznych. Nie ma doniesień o bardziej rozległych szkodach. Bez energii elektrycznej pozostali mieszkańcy portu Rabaul. Bez prądu pozostało również lokalne Obserwatorium Geofizyczne.

Pacyficzny pierścień ognia

W ubiegłym tygodniu ten sam region nawiedziły dwa trzęsienia ziemi. Żadne z nich nie wywołało szkód ani tsunami, ale były one nieco słabsze niż wtorkowe wstrząsy.
Papua-Nowa Gwinea znajduje się w jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów na świecie, w pacyficznym pierścieniu ognia.

Przewidywany czas przepływu fali tsunami fala tsunami

trzęsienie ziemi

  Źródło: PAP, huffingtonpost.com, tvn 24  Autor: mab/rp

 

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.