Kolejne trzęsienia ziemi i lawiny w Nepalu

Nepal nie może się pozbierać po tragicznym trzęsieniu ziemi, w którym liczba ofiar przekroczyła już 4 tys. Od soboty, prócz licznych wstrząsów wtórnych, odnotowuje się również lawiny. Ostatnia zeszła dziś w dystrykcie Rasuwa. 250 osób uznaje się za zaginionych. Trwają akcje ratunkowe, jednak warunki pogodowe utrudniają pracę mundurowych.

Jak informują lokalne media, we wtorek 28 kwietnia w godzinach południowych czasu lokalnego w Nepalu zeszła lawina w dystrykcie Rasuwa (strefa Bagmati) na północ od Katmandu.

Obszar przez który przeszła, jest jednym z najbardziej popularnych do uprawiania trekkingu. Lokalne władze potwierdziły, że ponad 250 osób uznaje się za zaginionych. Są wśród nich zagraniczni turyści.

– Ten obszar jest popularny wśród turystów. Podejmujemy próby ratownicze, jednak zła pogoda i opady utrudniają nasze wysiłki – mówił w wywiadzie dla mediów gubernator dystryktu Uddhav Bhattarai.

To kolejna lawina

Lawina, która zeszła w dystrykcie Rasuwa, jest kolejną która powstała w efekcie sobotniego trzęsienia ziemi i licznych wstrząsów wtórnych w Nepalu. Pierwsza z nich na Mount Evereście zabiła 18 osób.

Przedstawiciele lokalnych władz poinformowali, że na skutek trzęsienia w pobliżu najwyższego szczytu na ziemi – Mount Everestu – zeszła lawina. (PAP). Wśród ofiar są też turyści, bo właśnie zaczyna się sezon trekkingowy w Himalajach. Zginął m.in. Dan Fredinburg, jeden z menedżerów Google, który od ponad dwóch tygodni wspinał się na Everest.

Eksperci ostrzegają, że wstrząsy wtórne możliwe są przez kilka następnych miesięcy.

– Podczas trzęsienia ziemi wzrósł nacisk na inne części uskoku, które stały się bardziej narażone na pęknięcia – powiedział Allen.

Tragiczne skutki

Bilans ofiar sobotniego trzęsienia ziemi wzrósł do ponad 5000 zabitych i 7953 rannych. Takie informacje podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Nepalu. W krajach sąsiadujących z Nepalem zginęło prawie 100 osób.

Tak jak w poprzednich dniach, eksperci oceniają, że liczba ofiar trzęsienia wzrośnie. Wciąż zbierane są dane w górskich wsiach, do których po kataklizmie nie było dostępu.

Trzy historyczne nepalskie stolice, Katmandu, Patan i Bhaktapur były dumą kraju wpisaną na listę UNESCO i rajem dla turystów. Tragiczne trzęsienie ziemi nie oszczędziło również ich historycznej zabudowy.

7,9 w skali Richtera

Wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera nastąpił w sobotę (25 kwietnia) przed południem czasu lokalnego, jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części kraju.

Było to najgorsze trzęsienie ziemi w Nepalu od ponad 80 lat; wstrząsy odczuwalne były też w różnych częściach Indii, Bangladeszu, Tybetu i Pakistanu. Tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi z 1934 roku miało siłę 8 w skali Richtera i prawie kompletnie zniszczyło miasta Katmandu, Bhadgaun (Bhaktapur) i Patan. Zginęło wówczas 8,5 tys. osób.

Źródło: Reuters, tvn meteo Autor: PW/mk

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.