Kolejny amerykański bombowiec zdolny do przenoszenia pocisków jądrowych trafił do Europy

0
11
bombowiec strategiczny B-52H
bombowiec strategiczny B-52H

Stany Zjednoczone przerzuciły do Europy kolejny, piąty z kolei strategiczny bombowiec zdolny do przenoszenia broni jądrowej.

Kolejny, już piąty z kolei w ciągu ostatnich trzech dni, amerykański bombowiec strategiczny B-52H, zdolny do przenoszenia broni nuklearnej, w piątek został przerzucony do Wielkiej Brytanii, informują brytyjskie portale lotnicze, które monitorują ruch samolotów wojskowych.

bombowiec strategiczny B-52H

Według ich informacji w bazie wojskowej pod Fairford w Anglii po transatlantyckim przelocie w piątek wylądował amerykański bombowiec strategiczny B-52H o numerze bocznym 61-0018 i znaku wywoławczym MYTEE91.

Obecnie w brytyjskiej bazie lotniczej tymczasowo znajduje się pięć samolotów B-52H ze składu 5. skrzydła lotnictwa bombowego Sił Powietrznych USA, z bazą lotniczą Minot w amerykańskim stanie Północna Dakota.

W piątek trzy B-52H wykonały loty w rejonie Morza Bałtyckiego w pobliżu granic Rosji w ramach ćwiczeń z Siłami Powietrznymi Litwy.
W czwartek ambasada USA na Litwie poinformowała, że w ćwiczeniach Sił Powietrznych Litwy i USA, które odbędą się na terenie litewskiego poligonu Kozłowa Ruda, położonego 40 kilometrów od granicy z obwodem kaliningradzkim, wezmą udział amerykańskie bombowce z 5. skrzydła lotnictwa bombowego.

Przerzut amerykańskiego lotnictwa strategicznego do Europy rozpoczął się 9 stycznia, kiedy do Anglii trafiły pierwsze trzy bombowce strategiczne B-52H.

Jednocześnie z lotami amerykańskich bombowców w piątek przy terytorium Rosji w regionie Morza Bałtyckiego monitoring prowadziły strategiczny samolot rozpoznawczy Sił Powietrznych USA RC-135W, latający w przestrzeni powietrznej Litwy w pobliżu północnej granicy obwodu kaliningradzkiego, a także francuski samolot AWACS E-3F Sentry, który znajdował się w przestrzeni powietrznej Polski przy południowych granicach obwodu kaliningradzkiego.

Wcześniej dwa bombowce B-52H wykonały już pierwsze loty, w tym nad Bałtykiem i wschodnimi Niemcami. Przed lotem na pokład bombowców zostały załadowane pociski szkoleniowe.

źródło: pl.sputniknews.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.