Kolejny potężny cyklon na Morzu Arabskim. Powstał przez El Nino

Megh to kolejny potężny cyklon, który uderzył w Jemen w ciągu ostatniego tygodnia. Zdążył już zabić sześć osób, a jeszcze nie wszedł na ląd.

cyklom Megh

cyklom Megh

Megh jest jak huragan czwartej kategorii w skali Saffira-Simpsona. To oznacza, że ma wielką moc. W niedzielę, w chwili uderzenia w jemeński archipelag Sokotra, porywy wiatru dochodziły do 232 km/h. W wyniku przejścia cyklonu zginęło sześć osób, a pięć tysięcy zostało ewakuowanych do tymczasowych schronów w urzędach, szpitalach i szkołach.

– Większość ofiar zginęła, kiedy zawaliły się domy – poinformował przedstawiciel władz na wyspach, prosząc o anonimowość.

cyklom Megh

cyklom Megh

Jeden za drugim

Megh dosięgnął Jemenu dokładnie tydzień po tym, jak kraj zaatakował innych potężny cyklon Chapala, który zabił 11 osób i zmusił do ewakuacji ponad 40 tys.

Cyklon Megh jest kilka razy groźniejszy niż Chapala, bo przechodzi bezpośrednio nad Sokotrą – powiedział Mohammed Alarabi, przedstawiciel Ministerstwa Środowiska Jemenu.

Straty również są większe, bo to co Chapala uszkodził, Megh zniszczył doszczętnie.

Przypomnijmy – zanim Chapala nawiedził Morze Arabskie, tamtejsze wody były wolne od cyklonów przez 70 lat.

Megh mknie teraz przez Zatokę Adeńską, gdzie prawdopodobnie uderzy w miasto Aden we wtorek.

Synoptycy twierdzą, że wystąpienie dwóch potężnych cyklonów w krótkim odstępie czasu jest spowodowane potężnym tegorocznym zjawiskiem El Nino, które powstaje, gdy temperatura powierzchni wody jest wyższa niż zwykle.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.