Kolejny Rekord! Maj najgorętszy w historii

Rekord globalnej temperatury został pobity po raz kolejny. Maj 2016 roku był najgorętszy w historii. Należący do NASA ośrodek badawczy Goddard Institute for Space Studies poinformował także, że dobiega końca najcieplejsza wiosna na półkuli północnej.

14 czerwca w Genewie odbyła się konferencja prasowa, na której David Carlsson ze Światowej Organizacji Meteorologicznej (World Meteorological Organization) poinformował o pobitych rekordach.

Rekordowa północna półkula

Temperatury powyżej średniej występowały głównie na wysokich szerokościach geograficznych północnej półkuli. Wiosna (marzec, kwiecień, maj) 2016 roku na tym obszarze była najcieplejsza w historii.

– 370 kolejnych miesięcy było ciepłych lub ponadprzeciętnie ciepłych, co oznacza, że mój syn, który ma 30 lat (360 miesięcy), w swoim życiu nie przeżył miesiąca, który byłby chłodniejszy od średniej. Wszyscy na tej planecie, którzy mają 30 lat i mniej, przez całe życie doświadczyli tylko ciepłych i cieplejszych miesięcy – mówił Carlsson.

Cienka pokrywa śnieżna

Wyjątkowo wysoka temperatura sprawiła, że pokrywa śnieżna na północnej półkuli w kwietniu i maju 2016 roku była wyjątkowo cienka. Na konferencji w Genewie Carlsson poinformował, że w 50-letniej historii badań nie była tak niska jak teraz.

 

Anomalie temperatury w maju 2016
Anomalie temperatury w maju 2016
Anomalie temperatury podczas wiosny (marzec, kwiecień, maj) 2016
Anomalie temperatury podczas wiosny (marzec, kwiecień, maj) 2016

Źródło: ENEX, NASA, tvn meteo Autor: zupi/map

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Kolejny Rekord! Maj najgorętszy w historii”

  1. Pisze się „Najgorętszy”.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.