Kolonia na Marsie będzie ratunkiem przed III wojną światową, mówi Elon Musk

III wojna światowa

Brutalna i wojownicza przeszłość ludzkości zapewnia wystarczające uzasadnienie dla osiedlania się na Księżycu i Marsie, mówi Elon Musk.

Przedsiębiorca miliarder od dawna podkreślał, że założył SpaceX w 2002 roku, głównie po to, aby uczynić ludzkość gatunkiem wieloplanetarnym. By przyczynić się do gigantycznego skoku technologicznego, który uczyniłby nas znacznie mniej podatnych na wymarcie.

Ludzka cywilizacja boryka się z wieloma poważnymi zagrożeniami w długim okresie, od uderzenia asteroid i zmiany klimatu po sztuczną inteligencję prowadzoną w amoku – powiedział Musk na przestrzeni lat. Niedawno podkreślił także naszą dobrze udokumentowaną niezdolność do współpracy ze sobą jako kolejny czynnik przerażający.

Plan kolonizacji Marsa by uratować ludzki gatunek
Plan kolonizacji Marsa by uratować ludzki gatunek

W ubiegłym stuleciu mieliśmy dwie wielkie wojny światowe – trzy, jeśli policzysz zimną wojnę” – powiedział Musk na początku tego miesiąca na festiwalu SXSW w Austin w Teksasie. „Myślę, że jest mało prawdopodobne, abyśmy nigdy więcej nie rozpoczęli kolejnej wojny światowej.”

Podkreślił, że nie przewiduje nadchodzącego globalnego konfliktu, tyle tylko, że prawdopodobnie nastąpi on w pewnym momencie w przyszłości, biorąc pod uwagę osiągnięcia ludzkości.

„Chcemy mieć pewność, że jest wystarczająco dużo nasion ludzkiej cywilizacji, aby przywrócić cywilizację i być może skrócić długość ciemnych wieków” – powiedział. „Myślę, że baza księżycowa i baza marsjańska mogłaby pomóc w regeneracji życia tutaj na Ziemi po ewentualnej III wojnie  światowej i wyniszczeniu ludzkości.”

Rakieta BFR będzie gotowa do lotu na marsa w 2020 roku
Rakieta i statek kosmiczny BFR będzą gotowe do lotu na marsa w 2020 roku

Baza na Marsie byłaby bardziej wytrzymałą grodzią cywilizacyjną niż osada księżycowa, ponieważ Czerwona Planeta jest dalej od Ziemi – dodał Musk. Ale warto założyć sklep na obu światach, ponieważ każda placówka zmniejszyłaby nasze ryzyko wyginięcia, powiedział.

SpaceX opracowuje ogromny, wielokrotnego użytku zespół rakietowo-kosmiczny o nazwie BFR, którego głównym celem jest ekonomiczna realizacja kolonizacji Marsa. Musk przedstawił najnowsze plany tego systemu transportu na konferencji w Australii we wrześniu zeszłego roku.

„W tej chwili budujemy ten statek”, powiedział, nawiązując do prototypu statku kosmicznego BFR. „Myślę, że prawdopodobnie będziemy w stanie wykonywać krótkie loty, krótkie loty w górę iw dół, prawdopodobnie w pierwszej połowie przyszłego roku.”

Musk powiedział wcześniej, że jeśli wszystko pójdzie dobrze w związku z rozwojem BFR, pierwsze loty załogowe na Marsa mogłyby wystartować w latach 2020 .

A wracając do zagrożeń egzystencjalnych: globalna wojna nie jest na szczycie listy zagrożeń dla ludzkości. W SXSW raz jeszcze zabrzmiał alarm o sztucznej inteligencji (AI). Musk wezwał do jakiejś formy publicznej regulacji szybko rozwijającej się technologii.

„Niebezpieczeństwo sztucznej inteligencji jest o wiele większe niż niebezpieczeństwo głowic nuklearnych, a nikt nie sugerowałby, że pozwolimy komukolwiek budować głowice nuklearne, jeśli tego chce” – powiedział.

„Jeśli ludzkość wspólnie zdecyduje, że tworzenie cyfrowej superinteligencji jest właściwym krokiem, powinniśmy to zrobić bardzo, bardzo ostrożnie – bardzo, bardzo ostrożnie” – dodał Musk. „To jest najważniejsza rzecz, jaką możemy zrobić.”

9
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
xorANDorkeriKukiterminatorwalek54 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
walek54
Gość
walek54

ma racje trzeba wybrac jeden naród i niech ten naród wybrany kolonizuje Marsa

xorANDor
Gość
xorANDor

hehe, może tak było i oni byli pierwsi aby skolonizować Ziemię?

walek54
Gość
walek54

o kim ty mówisz – jeszcze zesmy nie wybrali tego narodu.

keri
Użytkownik
keri

Oberżnęli sobie coś i uznali, że są wybrani 😀

Winford
Gość

Jasne! W dupe polecicie a nie na Marsa! Po co odnawiac ludzkość,ktora i tak jest głupia i po czasie znow zrobi to samo. Ćwoki! Przyjdzie Jezus na Ziemię i bedzie Eden bez waszych kombinacji-bo to sie żle dla was skończy !

xorANDor
Gość
xorANDor

Więcej wiary. Gdyby ludzkość nie była kuszona ani manipulowana świństwami jak dziś poprzez tych wysoko, którzy też nie wiadomo kim są, może jakimiś kosmitami, może by była czegoś warta?

terminator
Gość
terminator

Ty się sam kusisz swoja głupotą najwidoczniej..

xorANDor
Gość
xorANDor

Patrzcie, cebulak się odezwał, ten najmądrzejszy guru końca-świata. Myślenie każdego „polaka”, że nie jest głupi tylko wszyscy inni.

Kuki
Gość
Kuki

Serio Jezus? Dalej w tą bajeczke o stworzycielu wierzysz? Echh XXI wiek a ludzie dalej budyń zamiast mózgu mają