Kometa 46P / Wirtanen ma jeszcze kilka tygodni przed najbliższym podejściem (16 grudnia), ale jest już tak duża jak Księżyc w pełni

Kometa 46P Wirtanen jest duża jak Księżyc

16 grudnia kometa 46P / Wirtanen zbliży się do Ziemi na odległości niecałych 1,5 miliona km, co czyni ją jedną z 10 komet, które najbardziej zbliżyły się do naszej planety. Jest to mała kometa, której jądro ma zaledwie 1 km szerokości, ale taka bliskość sprawia, że ​​nawet małe rzeczy wydają się duże. Atmosfera gazowa komety jest teraz szeroka jak pełnia Księżyca. Mike Broussard z Perry w stanie Luizjana sfotografował kometę 2 grudnia i umieścił Księżyc na skali:

Kometa 46P Wirtanen jest duża jak Księżyc
Kometa 46P / Wirtanen jest tak duża, jak Księżyc w pełni

” Kometa ma jeszcze kilka tygodni przed maksymalnym zbliżeniem a jest już tak duża, jak Księżyc w pełni ” – mówi Broussard, który obserwował ją gołym okiem ” – wtedy, gdy znajdowała się w najciemniejszej część nieba „, dodaje.

Kometa 46P

Pomimo bliskiego podejścia, 46P / Wirtanen nigdy nie stanie się Wielką Kometą, jak akomet Hayakutake w 1996 r. Lub kometa Hale-Bopp w 1997 r. Względnie mały rdzeń brudnego lodu Wirtenen nie może wytworzyć wystarczającej ilości gazu i pyłu, aby stworzyć naprawdę jasny i duży ogon.

Ostatniej nocy w Cape Cod w stanie Massachusetts fotograf Chris Cook nie potrzebował nawet teleskopu, by uchwycić zielony blask Wirtenena. Wykonał to zdjęcie za pomocą aparatu cyfrowego Canon 6D z obiektywem 35 mm:

Kometa

” To była moja pierwsza obserwacja komety 46P / Wirtanen – była widoczna gołym okiem, ale w lornetce 7 × 50 mogłem zobaczyć bardzo dużą komę (kulę gazu) o średnicy prawie 1 °! Przypomina mi ogromną kometę Hayakutake, ale nie tak jasną „- mówi Cook.

Sławny astrofotograf Juan Carlos Casado, który wczoraj wieczorem wykonał własny obraz HDR komety nad wieżą kościoła w Hiszpanii, oferuje porady dla początkujących: ” Użyj formatu plików Raw, szybkiego obiektywu (co najmniej f / 2.8) i ustawień ISO pomiędzy 1600 i 3200. Ekspozycja będzie zależeć od długości ogniskowej. Zwykle używam reguły 500 – czyli ekspozycji = 500 / ogniskowej (mm) ze statywem. Pomaga również w obszarach o słabym oświetleniu używanie filtra przeciwdziałającego zanieczyszczeniom. Używam teraz klipsów Optolong L-Pro, które zapewniają doskonały balans kolorów. ”

Kometa 46P Wirtanen

W noce najbliższego podejścia 46P / Wirtanen można znaleźć w konstelacji Taurus wschodzącej na wschodzie o zachodzie słońca i wysoko na niebie o północy.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o