Kometa Slonce

Dziwna kometa w Układzie Słonecznym. Zbliży się do planety jeszcze w te wakacje. Obserwować ją będzie można gołym okiem.

Kometa C/2017 S3 (PanSTARRS) leci w kierunku Ziemi. Niektórzy twierdzą, że nadciąga koniec świata i biblijna apokalipsa. Obiekt nosi również nazwę „kosmiczny Hulk” / „fantastyczny Hulk”, która nazwiązuje do komiksów Marvela “The Incredible Hulk” i postaci Bruce’a Bannera. Bohater zmieniał się w zielonego potwora.

Kometa nie ma ogona. Emanuje jednak zielonym światłem. W rzeczywistości otacza ją aureola gazowego obłoku. Najbardziej widoczna będzie 16 sierpnia, ponieważ wtedy kosmiczny obiekt znajdzie się najbliżej Ziemi. Jak podaje dailymail.co.uk, warto obserwować niebo, bo uda się zobaczyć kometę nawet gołym okiem.

Kometa C/2017 S3 PANSTARRS
Kometa C/2017 S3 PANSTARRS
Kometa C/2017 S3 PANSTARRS
Kometa C/2017 S3 PANSTARRS

Data końca świata?

Czy 16 sierpnia to data końca świata? To mało prawdopodobne, bo obiekt przetnie wówczas orbitę Merkurego. Magazyn „Sky and Trelescope” sugeruje jednak, by „spodziewać się niespodziewanego”. Ciepło słoneczne rozpocznie proces roztapiania lodu oraz ogrzewania gazu na komecie i nie wiadomo do końca jakie będą tego skutki. Wiadomo, że ten kosmiczny obiekt jeszcze nigdy nie był tak blisko jakiejkolwiek planety w naszym Układzie Słonecznym.

Jeśli nie uderzy w Ziemię, poleci być może do innego systemu słonecznego. Otaczająca kometę chmura (ma ok.161,5 tys. mil, a więc jest dwa razy większa od Jowisza) może także spowodować jej dezintegrację. Po nagrzaniu równie dobrze może ją „katapultować” w odległe zakątki kosmosu. Earth.com ostrzega, że chmura wydaje się bardzo niestabilna.

Aktualne położenie komety C/2017 S3 względem Układu Słonecznego. Fot. JPL / HORIZONS
Aktualne położenie komety C/2017 S3 względem Układu Słonecznego. Fot. JPL / HORIZONS

Kometę C/2017 S3 odkryto w 2007 roku za pomocą teleskopu PanSTARRS (Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System). Nadleciała prawdopodobnie z Obłoku Oorta.

źródło: planeta.fm

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
lokalny PanoramixMariusz Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lokalny Panoramix
Gość
lokalny Panoramix

to znak ze do Lidla rzucą promocje !

Mariusz
Gość
Mariusz

Byc moze sie nie znam lecz wydaje mi sie iz Kometę odkryto w 2017 wskazuje na to nazwa. Przypuszczam że literówka że strony autora. Pozdrawiam