Kometa C/2014 Q2 Lovejoy pojawiła się na niebie

Kometa „Lovejoy”  jest już widoczna gołym okiem na polskim niebie, co stwarza niezwykle refleksyjną atmosferę.

Pojawiła się na niebie

Kometa C/2014 Q2 Lovejoy powinna lada moment pojawić się na niebie Polski, a najlepsze jej widoki osiągniemy w połowie stycznia, kiedy osiągnie największą jasność. Aktualnie obiekt przemieszcza się wśród gwiazd w gwiazdozbiorze Gołębia i już od wczorajszej nocy możemy ją obserwować gołym okiem.
Po wielkim spektaklu, jaki stworzyła kometa C/2014 Q2 Lovejoy na półkuli południowej, po naszej stronie globu po raz pierwszy został zauważona nocą z 24 na 25 grudnia 2014 r. Dlatego też wielu amerykańskich i europejskich astronomów nazywa obiekt Kometą Narodzenia. Jeżeli chcesz dostrzec jej szczegóły, skieruj swoje lornetki i teleskopy na kierunek południowy, u stóp Oriona.

kometa C 2014 Q2 Lovejoy

Będzie jaśnieć

Kometa zdaje się rozjaśniać nieco szybciej niż oczekiwano, ponieważ obiekt podąża w kierunku Ziemi i Słońca. Poki co magnituda jej jasności osiąga magnitudę 5,5, co oznacza, że może być widoczna gołym okiem pod warunkiem, jeśli wyjedziemy z dala od miejskiego światła bądź innych elementów, które przeszkadzają w obserwacjach.
Komety są z natury nieprzewidywalne i zawsze trudno jest dokładnie wiedzieć, jak mogą one stać się jasne, gdy zbliżają się do słońca. Najbliższa kometa będzie będzie oddalona o około 93 mln km w dniu 30 stycznia (to około 15 mln km bliżej niż Wenus).

Zielona poświata

Najmniejszy dystans dzielący kometę i Ziemię, liczący 75 milionów kilometrów, nastąpi 7 stycznia. Astronomie liczą, że wtedy magnituda obiektu wyniesie 4,7, w związku z czym warunki do zauważenia obiektu będą jeszcze lepsze. Niestety, w obserwacjach zacznie przeszkadzać Księżyc, który 5 stycznia znajdzie się w pełni.
Bardzo dobrym czasem na podziwianie C/2014 Q2 Lovejoy ma być okres między 9 a 16 stycznia. Choć obiekt ma się oddalać od Ziemi, to w związku ze wzrostem temperatury jej powierzchni, co zostanie spowodowane zbliżaniem do Słońca, będzie dalej jaśniał. 10 stycznia osiągnie szczyt jasności wynoszący 4,4 – pisze The Conversation.
Choć kometa Lovejoy jest aktualnie bardzo słaba, obserwatorzy nocnego nieba przesłali instytucjom astronomicznym pierwsze zdjęcia obiektu. Jedna rzecz, którą łatwo zauważyć jest zielona poświata komety.
Naukowcy podkreślają, że niezwykły kolor C/2014 Q2 wynika z obecności dwóch gazów, tj. cyjanu (CN) 2 i węgla dwuatomową (C2).

źródło: krolowa-superstar.blog.pl

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
AdminrobKAMIL Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
rob
Gość
rob

czy ktos widzial ta komete gołym okiem

KAMIL
Gość
KAMIL

Ja tam widzę chmury 😛