Kometa Lovejoy coraz jaśniejsza. Co z kometą ISON?

Kometa Lovejoy jest tak jasna, że można ją obserwować gołym okiem. W najbliższych dniach warunki do obserwacji komety będą idealne.

Kometa Lovejoy coraz bliżej Słońca, warunki do obserwacji będą coraz lepsze

Kometa Lovejoy znajduje się obecnie w gwiazdozbiorze Corona Borealis, poruszając się stopniowo ku Słońcu. Peryhelium C/2013 R1 nastąpi 22 grudnia – wtedy też obiekt stanie się dla nas jeszcze lepiej widoczny. 19 listopada kometa przeleciała w pobliżu Ziemi w odległości 60 milionów kilometrów. Obserwacje komety najlepiej rozpocząć po godzinie 24:00. Wtedy też znajdzie się już nieco wyżej nad wschodnim horyzontem.


Kometę C/2013 R1 Lovejoy odkryto 07 września 2013 r. i wyróżnia się na tle innych gwiazd niezwykłą jasnością, osiągającą 5 magnitudo. Astronomowie poinformowali, że obiekt emituje zielonkawy blask, co świadczy o dużej zawartości jonów węgla w jądrze komety. W związku z jej zbliżaniem się do Słońca, jasność ciała jeszcze się zwiększy, osiągając w najbliższych dniach 3-4 magnitudo. Aby obserwować kometę, należy wstać około godz. 05:00 rano i spojrzeć wysoko, 50 stopni nad horyzont wschodni.

ISON zapewni deszcz meteorów na Sylwestra

Choć kometa ISON tylko częściowo przetrwała spotkanie ze Słońcem, do którego doszło 28 listopada, pod koniec roku może przynieść nam wiele ciekawych atrakcji. Wszystko wskazuje na to, że chmura pyłu i gruzu, uformowana po zniszczeniu jądra komety przetnie się z drogą Ziemi wokół Słońca w Sylwestra oraz okresie od 2 do 04 stycznia. W rezultacie świat będzie mógł oglądać aktywne deszcze meteorytów.

Bardziej precyzyjne informacje na temat ewentualnego wzmożenia aktywności meteorów związanych z kometą ISON zostaną podane później. Duże znaczenie dla danych obserwacyjnych będą mieć dni 16 oraz 24 grudnia, kiedy chmura przetnie orbity Wenus i Ziemi. Naukowcy nie wykluczają, że spadną także nieco większe fragmenty ISON i istnieje pewne prawdopodobieństwo powtórki incydentu z Czelabińska.

źródło:krolowa-superstar.blog.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.